„Mała książka – wielki człowiek”

Instytut Książki rozpoczął kolejną odsłonę kampanii społecznej Mała książka – wielki człowiek, która w tym roku została przygotowana szczególnie z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania. Realizowana jest ona ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka.

Kampania ta wpisała się w szkolny kalendarz imprez czytelniczych, przygotowanych z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Pierwszoklasiści wzięli kolejny raz udział w zajęciach bibliotecznych. Tym razem dowiedzieli się o założeniach ogólnopolskiej akcji  czytelniczej „Mała książka - wielki człowiek” i wspólnie z nauczycielem biblioteki dyskutowali nad tematami: czy warto czytać książki i dlaczego w każdej szkole jest potrzebna biblioteka? Uczestnicy spotkania zmierzyli się również z ułożeniem i kolorowaniem haseł oraz mini konkursem ze znajomości tytułów utworów literackich. Miłą niespodzianką okazała się Wyprawka Czytelnicza, która składa się z trzech części:

Książki „Pierwsze abecadło” - antologii utworów poetyckich i prozatorskich najwybitniejszych twórców książek dla dzieci, zarówno klasycznych, jak i współczesnych.

Broszury „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” – poradnika dla rodziców i opiekunów podpowiadającego, jak wspierać dziecko w nauce czytania oraz zbioru pomysłów na zabawy i aktywności związanej z tekstami z książki.

Kreatywnego alfabetu - plakatu z literami do wycinania, wspomagającego naukę alfabetu i czytania.

Na zakończenie spotkania, kiedy opadły emocje związane z rozpakowywaniem i przeglądaniem pakietu prezentowego, wszyscy wysłuchali słowa wstępu do „Pierwszego abecadła”, a chętni uczniowie zgłosili się do przeczytania wybranych wierszy.

Szczegółowe informacje o projekcie, materiały do pobrania, poradniki można znaleźć na stronie internetowej http://wielki-czlowiek.pl/

Kochani Pierwszoklasiści, życzymy Wam odkrywania mądrych i pasjonujących lektur, intrygujących podróży w świat wyobraźni, bogactwa przygód i emocji w towarzystwie ulubionych bohaterów literackich oraz aby nigdy nie brakło Wam czasu na czytanie.