Praktyczne wskazówki do pracy z dzieckiem mającym trudności z koncentracją uwagi:

• Za każdym razem wydawaj tylko jedno polecenie, formułuj krótkie zdania, zawierające tylko jedną myśl, a następnie poproś dziecko, by powtórzyło to, co usłyszało.
  • Dostarczaj bodźców wzrokowych.
  • Poproś dziecko, aby wykonało jakąś czynność, najlepiej taką, którą można wykonać natychmiast, np. klaśnięcie w dłonie.
  • Powiedz trzy słowa, z których dwa będą takie same. Dziecko powinno natychmiast zauważyć to inne słowo. Można z czasem zwiększać liczbę słów.
  • Proste polecenia stopniowo coraz bardziej komplikuj.
  • Namów dziecko do robienia notatek podczas uczenia się materiału na pamięć.
  • Poproś dziecko, by słuchało wypowiadanych sekwencji z zamkniętymi oczami. W ten sposób przekonasz się czy bodźce wzrokowe nie zakłócają słyszenia.
  • W pracy z dzieckiem wykorzystuj np. gry planszowe, puzzle, domino, scrabble, warcaby.
  • W domu dziecko z zaburzeniami koncentracji uwagi potrzebuje:
    – rutyny w zakresie codziennych obowiązków,
    – regularności: wszystkie czynności powinno wykonywać regularnie o określonych porach,
    – repetycji: musi mieć wciąż powtarzane instrukcje i informacje,
    – konsekwencji.

Podsumowanie: koncentracja to zdolność do skupienia się nad jedną specyficzną cechą w środowisku. Głównymi cechami zaburzeń koncentracji uwagi, które mogą pojawić się u dzieci są:

• krótki czas koncentracji uwagi
  • podwyższony poziom aktywności
  • impulsywność
  • brak koordynacji
  • słaba pamięć krótkotrwała
  • nieustępliwość
  • kłopoty w relacjach z rówieśnikami
  • kłopoty ze snem
  • nadmierny lub osłabiony apetyt
  • niskie poczucie własnej wartości
  • okresowo występująca depresja
  • niedojrzałe zachowanie.

Problemy z koncentracją prowadzą również do roztargnienia, zdenerwowania, fantazjowania.

Umiejętność skupiania uwagi, podobnie jak wszystkie inne zdolności umysłu, powinna być poddawana treningowi. A tu kilka propozycji, z bogatej oferty internetowej, godnych polecenia materiałów do ćwiczeń – techniki i metody:

Jak zapamiętać i lepiej się koncentrować?

Jak się skupić? Genialne ćwiczenie

Ćwiczenia na koncentrację dla całkiem małych dzieci

Renata Kut-Piątek - pedagog szkolna