KALENDARZ ADWENTOWY

Według Wikipedii jest to specjalny kalendarz służący do odliczania pierwszych 24 dni grudnia do Bożego Narodzenia. To również jedna z tradycji adwentowych, szczególnie lubiana przez dzieci. Niektóre kalendarze były drukowane z liczbą dni do odliczania dopasowaną do dni adwentu przypadającego w danym roku i stąd wzięła się jego nazwa. Składa się on  (najczęściej) 24 ponumerowanych okienek lub drzwiczek, za którymi mieści się symbol związany z narodzinami Jezusa. Każdego dnia otwiera się tylko jedne drzwiczki.

Jego historia sięga XIX w. Miał on wzmacniać radość z oczekiwania na Boże Narodzenie. Już wtedy każdego dnia wieszano w domach obrazek dotyczący świąt i przyjścia na świat Jezusa. Innym wariantem było zapalanie codziennie jednej z 24 świeczek lub skreślanie jednej z 24 kresek narysowanych kredą na drzwiach. W domach katolickich najczęściej wkładano po jednym źdźble słomy do szopki aż do Wigilii.
Obecne kalendarze adwentowe przybierają różnorodne formy - mogą być przestrzenne, do postawienia lub powieszenia, z okienkami do otwierania lub z naklejkami do zdzierania, z obrazkami do przyklejania lub jedynie do oglądania itd. My z kolei mamy dla Was propozycję kalendarza online w formie prezentacji.

Zapraszamy do zabawy z naszym świetlicowym kalendarzem i wspólnego odliczania dni do, jakże oczekiwanych, Świąt Bożego Narodzenia.

Pozdrawiamy Was serdecznie -

Wychowawcy świetlicy.