MIKOŁAJKI

Na  dzień 6 grudnia z niecierpliwością czekają zarówno dzieci, jak i...dorośli, bo przecież każdy uwielbia dostawać prezenty! Czy wiecie jaka jest prawdziwa historia mikołajek? Jeśli nie, to przeczytajcie uważnie!

Mikołajki to tradycyjna, polska nazwa święta ku czci świętego Mikołaja - biskupa Miry. Już od średniowiecza, w noc przed jego świętem,  dzieci dostawały prezenty. Był on wielbiony jako święty i cudotwórca. Prawdopodobnie zwyczaj wręczania prezentów w mikołajki wywodził się ze średniowiecznych legend o życiu św. Mikołaja, które były wystawiane jako przedstawienia właśnie 6 grudnia. Inna teoria głosi, że w przeddzień święta Mikołaja francuskie zakonnice zostawiały wieczorem paczki z pomarańczami i orzechami pod drzwiami dzieci z biednych rodzin.

Zwyczaje mikołajkowe kultywowane są od stuleci w wielu krajach europejskich. Święty Mikołaj pełnił w nich rolę osoby przynoszącej prezenty z okazji własnego święta. Obdarowywał zwykle grzeczne dzieci owocami, orzechami oraz słodkościami, zaś te niegrzeczne uderzał pastorałem. Z kolei one starały się zawsze poinformować go, że czekają na prezenty.  I, tak na przykład, w Holandii wystawiano buty przy kominku, w Czechach wieszano skarpety na ramach okiennych, zaś w Austrii kładziono buty na parapecie. A czy Wy już jesteście gotowi na jego przyjście?

Naszym prezentem dla najmłodszych uczniów niech będą wirtualne zabawy mikołajkowe. Przed Wami dwie prezentacje w Genial.ly:

„W krainie Mikołaja” – jeśli tu zajrzycie to dowiecie się wszystkiego o Laponii, zorzy polarnej, a także obejrzycie film prosto z wioski św. Mikołaja. Na zakończenie cztery renifery mają dla Was cztery zadania do wykonania.

„Spotkanie ze świętym Mikołajem” to totalnie zakręcone zabawy na 6 grudnia i nie tylko. Naprawdę warto się z nim spotkać i pobawić.

Wychowawcy świetlicy życzą Wam udanej zabawy.