Lekcje z przedstawicielem Wymiaru Sprawiedliwości

Czy zdalne lekcje zamykają nam możliwość spotkań z ciekawymi ludźmi i poznawanie ważnych dla nas tematów? Oczywiście nie. W naszej szkole organizowane są zdalne lekcje z udziałem zaproszonych gości. Klasa VIIIa uczestniczyła w cyklu zajęć wiedzy o społeczeństwie związanych z bezpieczeństwem nieletnich i organami ochrony prawa. Gościł u nas podpułkownik Mariusz Kocaj.

Podczas pierwszego spotkania uczniowie dowiedzieli się, kto według polskiego prawa jest osobą nieletnią i jaka odpowiedzialność prawna związana jest z osobami, które nie ukończyły 17 lat. Rozmawiając z uczniami klasy ósmej, nasz gość, przedstawił, jakie zagrożenia niesie niewłaściwe wykorzystanie Internetu i jakie sankcje grożą za nieprawidłowe korzystanie z mediów społecznościowych. Prowadzący zwrócił uwagę na zjawisko cyberprzemocy – działania niezgodnego z prawem i udzielił wskazówek, gdzie szukać pomocy, gdy jesteśmy nękani, poniżani i ośmieszani w sieci.

Spotkanie drugie dotyczyło służb ochrony prawa. Pan Kocaj przedstawił, jak funkcjonuje zakład karny od strony prawnej i technicznej, tłumaczył również młodzieży, czym jest ograniczenie wolności w aspekcie psychologicznym i społecznym. Zwrócił uwagę, aby uczniowie podejmując w przyszłości jakiekolwiek decyzje, byli świadomi ich konsekwencji, gdyż czasem z pozoru niewinne działania mogą doprowadzić do prawdziwych ludzkich tragedii. Lekcja poruszyła bardzo ważną tematykę, jaką jest życie w społeczeństwie i umiejętność dokonywania wyborów.

Uczniowie mieli możliwość zadawania pytań na nurtujące ich wątpliwości.