DZIEŃ KUBUSIA PUCHATKA

– Jaki dziś dzień? – zapytał Puchatek.
– Dziś – odpowiedział Prosiaczek. Na to Puchatek:
– To mój ulubiony dzień.

18 stycznia to Dzień Kubusia Puchatka - niezdarnego misia o małym rozumku, którego znają i kochają miliony dzieci na całym świecie. Tego dnia w 1882 r. urodził się Alan Alexander Milne - autor książek o Puchatku, które napisał dla swojego synka Krzysia.

Czy wiecie, że pierwsza książka o przygodach mieszkańca Stumilowego Lasu ukazała się w 1926 r. i od tamtego czasu przetłumaczono ją na kilkanaście języków i sprzedano w nakładzie ponad 7 milionów? Polski przekład tłumaczyła Irena Tuwim - siostra poety Juliana Tuwima. To ona właśnie nazwała misia Kubusiem Puchatkiem, który w wersji angielskiej był Winnie - the Pooh. Tłumaczce zawdzięczamy także powiedzonka „małe co nieco” i „to, co tygrysy lubią najbardziej”.

Kubuś jest również bohaterem filmów Disney’a, licznych poradników dla dzieci i dorosłych, czasopism czy kolorowanek. Wizerunek Kubusia i jego przyjaciół na pewno spotkaliście nieraz  na naklejkach, artykułach papierniczych, plecakach, kubeczkach czy nawet ubraniach.

A teraz zobaczcie jak my uczciliśmy święto tego najsławniejszego misia świata. Niestety, z uwagi na szczególne warunki związane z pandemią,  mogliśmy świętować ten dzień tylko w swoich zespołach klasowych.

Pozdrawiamy koleżanki i kolegów ze starszych klas. Uśmiech