„Dlaczego jabłko spada, czyli jak grawitacja pozwala nam opisać świat?”

19 II obchodzimy Dzień Nauki Polskiej. Nasza szkoła włączyła się w jego obchody. Uczniowie obejrzeli wykład inaugurujący projekt „Spinaj naukę”.  Projekt jest realizowany przez 11 partnerów - członków Stowarzyszenia “Społeczeństwo i Nauka SPiN”. Jego głównym celem jest całościowe spojrzenie na naukę, upowszechnienie odkryć naukowych oraz postaci wybitnych naukowców, istotnie wpływających na rozwój nauki.

Klasa Va,VIa i VIb wysłuchała wykładu Dlaczego jabłko spada, czyli jak grawitacja pozwala nam opisać świat?” dr. hab. Leszka Błaszkiewicza z Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego w Olsztynie. W swoim wystąpieniu wykładowca w prosty i obrazowy, a zarazem ciekawy sposób opowiadał jak przez wieki, kolejni wybitni naukowcy szukali odpowiedzi na pytanie: jak i dlaczego różne obiekty spadają na ziemię? Znalezienie odpowiedzi na to pytanie pozwoliło nie tylko zrozumieć zjawisko grawitacji, ale przyczyniło się i przyczynia  do wyjaśnienia bardzo wielu zjawisk zachodzących we Wszechświecie takich, jak ruchy planet, powstawanie czarnych dziur czy Wielki Wybuch. W nagraniu uczniowie naszej szkoły usłyszeli o dokonaniach jednego z najwybitniejszych polskich uczonych – Mikołaja Kopernika, którego rocznica urodzin przypada właśnie 19 lutego.

Zainteresowanym prezentujemy wykład dr. hab. Leszka Błaszkiewicza z Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego w Olsztynie  poniżej.