Szkoła Podstawowa nr 4 w Dębicy

ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI

Wiersz Wisławy Szymborskiej „Niektórzy lubią poezję” był mottem przewodnim medialnej kampanii społecznej, która miała promować poezję.

Fundacja Wisławy Szymborskiej zaprosiła wtedy do udziału w kampanii przedstawicieli ludzi kultury, polityki i sportu, aby słowami noblistki zachęcać do czytania poezji i prowokować do zastanowienia się nad jej rolą. Celem kampanii „Niektórzy lubią poezję” było pokazanie, że  może ona łączyć ludzi różnych pokoleń i profesji. Choć od tej akcji upłynęło już kilka lat, to nie straciła ona na aktualności i może warto w dniu Święta Poezji przypomnieć słowa poetki.

Zapraszamy do obejrzenia i odsłuchania spotu:

 

Niektórzy lubią poezję /Wisława Szymborska/

Nie­któ­rzy -
czy­li nie wszy­scy.
Na­wet nie więk­szość wszyst­kich ale mniej­szość.
Nie li­cząc szkół, gdzie się musi,
i sa­mych po­etów,
bę­dzie tych osób chy­ba dwie na ty­siąc.

Lu­bią -
ale lubi się tak­że ro­sół z ma­ka­ro­nem,
lubi się kom­ple­men­ty i ko­lor nie­bie­ski,
lubi się sta­ry sza­lik,
lubi się sta­wiać na swo­im,
lubi się gła­skać psa.

Po­ezję -
Tyl­ko co to ta­kie­go po­ezja.
Nie­jed­na chwiej­na od­po­wiedź
na to py­ta­nie już pa­dła.
A ja nie wiem i nie wiem i trzy­mam się tego
Jak zba­wien­nej po­rę­czy.

Niektórzy nasi uczniowie również lubią poezję i wzięli aktywny udział w warsztatach bibliotecznych „Porozmawiajmy o poezji” oraz „Wiosennym konkursie recytatorskim klasy 3a”. Poniżej fotograficzny zapis z przeprowadzonych zajęć i konkursu.

 

 

Z okazji Światowego Dnia Poezji biblioteka poleca:

 

Tom -  Wiersze współczesnych polskich poetów z ilustracjami Anity Głowińskiej. Są to zebrane  utwory poetyckie dla dzieci w każdym wieku, znanych i lubianych autorów takich jak: Marcin Brykczyński, Wanda Chotomska, Jerzy Ficowski, Dorota Gellner, Anna Kamieńska, Ludwik Jerzy Kern, Tadeusz Kubiek, Joanna Kulmowa, Joanna Papuzińska, Józef Ratajczak, Michał Rusinek, Małgorzata Strzałkowska, Jan Twardowski, Emilia Waśniowska, Danuta Wawiłow.

„Poeci w sposób szczególny i fascynujący opisują świat. Kto by umiał tak spojrzeć na kurz, jak Joanna Kulmowa? Kto w ten sposób zapisałby wędrówkę schodów po schodach, jeśli nie Ludwik Jerzy Kern? Kto rymowałby jak najwięksi mistrzowie, z których garściami czerpie, bawiąc się konwencją, Małgorzata Strzałkowska? Kto wymyśliłby Ziewnik – gdyby nie było Doroty Gellner? I skąd wzięłyby się w naszym języku Rupaki, jeśli nie z wiersza Danuty Wawiłow? Czy całe frazy, którymi posługujemy się na co dzień (np. Gdyby tygrysy jadły irysy), gdyby nie wymyśliła ich Wanda Chotomska? Poeci cudnie bawią się słowami, jak Joanna Papuzińska w „Wakacjach”, i najpiękniej zamykają w słowach paradoksy życia – jak Anna Kamieńska czy ks. Jan Twardowski. Dla dzieci – wiersz to odkrywanie piękna polskiego języka. Dla dorosłych – to często zaskoczenie, że po latach te same wiersze znaczą więcej i czytają się inaczej. Poezja to kształtowanie wyobraźni i rozbudzanie empatii, wzbogacanie języka o słowa, które pomagają wyrażać siebie. Ten wybór – najlepszych współczesnych wierszy dla dzieci – to otwarcie okna na poezję, dla której podobno nie ma miejsca w dzisiejszym świecie. A jednak jest!”

/źródło: Nota okładkowa z wydania w kolekcji
 „Cała Polska czyta dzieciom”, 2017 r. /