MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU

Teatr to aktywna refleksja nad samym sobą.
/ Novalis/

Międzynarodowe święto teatru będzie obchodzone 27 marca w ponad stu państwach na świecie. Zostało ustanowione w czerwcu 1961 r., na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, które miało miejsce 27 marca 1957 r.

Co roku sekretariat Międzynarodowego Instytutu Teatralnego zamawia u wybitnego człowieka teatru okazjonalne orędzie. Tym razem autorką międzynarodowego orędzia jest brytyjska aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa Hellen Mirren. Przypomniała, w swoim przesłaniu, że "od zawsze ludzie opowiadają sobie historie", a "Piękna kultura teatru przetrwa tak długo, jak długo my przetrwamy na Ziemi".

Już w piątek, 26 marca, z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, rozpocznie się druga edycja festiwalu online - YouTube Dni Kultury. Dzięki współpracy z ponad 30 teatrami, grupami teatralnymi i twórcami, internauci przez trzy dni będą mogli oglądać premiery i archiwalne przedstawienia, operę, spektakle muzyczne, miniatury choreograficzne, a także materiały zza kulis i wyjątkowe wywiady. Wszystkie treści będą dostępne za darmo na oficjalnych kanałach teatrów i twórców na YouTube.

Cały program YouTube Dni Kultury wraz z linkami do poszczególnych spektakli znajdziecie pod następującym adresem

Patronami honorowymi wydarzenia są: Narodowe Centrum Kultury, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego i Cyfrowa Polska oraz portal e-teatr.

/źródło: portal e-teatr/