Leśna wycieczka klas drugich i trzecich

4 października klasy drugie i trzecie udały się na wycieczkę do Leśnictwa Pustków, podlegającego pod Nadleśnictwo Dębica. Celem wspólnej wyprawy była edukacja leśna i ekologiczna.

Na miejscu powitał nas pan leśniczy Leszek, który był naszym przewodnikiem. Na początku odwiedziliśmy szkółkę leśną produkującą na potrzeby własne i innych odbiorców sadzonki różnych drzew i krzewów leśnych. Dowiedzieliśmy się od niego, że dbając o jakość przyszłych pokoleń lasu zbiór nasion przeznaczonych do siewu prowadzony jest z wielką starannością z wyselekcjonowanych drzew i drzewostanów, a wszystkie nasadzenia posiadają świadectwa fitosanitarne oraz świadectwa pochodzenia.

Potem udaliśmy się na spacer częścią ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej „Bluszcze”, podczas którego pan Leszek opowiadał nam o budowie lasu oraz jego roli w życiu i gospodarce człowieka.  Po drodze zatrzymaliśmy się przy stuletnim dębie, którego od środka uszkodził piorun. Tutaj też leśniczy przypomniał nam o bezpiecznym zachowaniu się podczas burzy. Oczywiście musieliśmy sprawdzić, ilu uczniów obejmie wielkie drzewo. Uśmiech

Podsumowaniem wycieczki była wizyta w „izbie leśnej”, gdzie zgromadzone zostały eksponaty związane z pozyskaniem drewna, hodowlą lasu, jego ochroną, a także eksponaty i tablice edukacyjne eksponujące florę i faunę leśną. Tu również wysłuchaliśmy ciekawych opowieści naszego przewodnika. Najwięcej emocji wzbudziły wypchane zwierzęta i przymierzanie poroża. Uśmiech

Ten wyjazd poszerzył wiedzę małych miłośników przyrody o środowisku leśnym i zrównoważonej gospodarce leśnej, ale także dostarczył wiele radości podczas wspólnego ogniska i zabaw na świeżym powietrzu. W prezencie otrzymaliśmy pamiątkowe znaczki odblaskowe z motywem liścia i sylwetki wilka oraz sadzonki jarzębiny i jawora, które zasadziliśmy na terenie ogrodu naszej szkoły.