Karpacka Troja każdemu pozwala dotknąć przeszłości

12 października 2021 r.  uczniowie klas 6a, 7a, 7b i 8a wybrali się pod opieką swoich wychowawców i nauczycieli współorganizujących kształcenie na autokarową wycieczkę do Trzcinicy, położonej niedaleko Jasła. Celem wycieczki był Skansen Archeologiczny Karpacka Troja.

Skansen Archeologiczny Karpacka Troja położony jest nad doliną rzeki Ropy. Miejsce, w którym powstał należy do najważniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce, o wyjątkowym znaczeniu dla poznania pradziejów całej Europy Środkowo-Wschodniej. To właśnie tam uczestnicy wycieczki mogli dotknąć przeszłości, uświadomić sobie, jak mogło wyglądać życie naszych przodków około 4000 lat temu.
Uczniowie mieli okazję zobaczyć kompleks składający się z zabytkowego grodziska, nowoczesnego pawilonu wystawowego, parku archeologicznego, sektora hodowlanego, poletek eksperymentalnych.

W pawilonie wystawowym  zwiedzili wspaniale zaaranżowaną ekspozycję i obejrzeli wielokrotnie nagradzany, widowiskowy film o Karpackiej Troi.

W parku archeologicznym mogli podziwiać zrekonstruowaną osadę kultury Otomani-Füzesabony sprzed 3,5 tysiąca lat oraz wioskę słowiańską z IX wieku. Zaś na grodzisku podziwiali ponad 200 m wałów obronnych, 2 bramy prowadzące do grodu  (z epoki brązu i wczesnego średniowiecza) oraz 6 chat. Na zakończenie pobytu wszyscy świetnie bawili się na pobliskim grillu, zakupili pamiątki i w dobrych humorach wrócili do Dębicy, planując już kolejną wycieczkę.