Lekcja historii i patriotyzmu w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Dębicy

Tuż przed zbliżającymi się obchodami Narodowego Święta Niepodległości grupa uczniów naszej szkoły wysłuchała wykładu pt. „Symbole naszej historii”, wygłoszonego przez Macieja Rędziniaka – historyka i pracownika Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie. Podróż przez symbole narodowe na przestrzeni dziejów, stała się bazą do utrwalenia wiedzy o naszym godle, fladze i hymnie narodowym. Podczas nietuzinkowej lekcji historii, przypomnieliśmy sobie również wydarzenia poprzedzające przywrócenie suwerennej Polski na światową arenę polityczną oraz sam niezapomniany dzień 11 listopada 1918 roku. Nie zabrakło cennej refleksji nad odzyskiwaniem wolności i rolą marszałka Józefa Piłsudskiego.

Pan Rędziniak, przedstawił w sposób niezwykle ekspresywny historię naszego narodu i symboli, które towarzyszyły od samego początku powstania naszej Ojczyzny. Prowadzący zakończył swój wykład zachętą, by każdy z nas uczcił 103. rocznicę odzyskania niepodległości odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego, którego nazwał „modlitwą do ojczyzny”. Namawiał również, by każde święto uhonorować pełnym szacunku odniesieniem do ojczystych barw i symboli narodowych. Zachęcał do wywieszania flagi, która jest manifestem naszego patriotyzmu. Zaznaczył, że święto to powinno być powodem do radości i dumy z bycia Polakiem.

Spotkaniu edukacyjnemu towarzyszyły dwie wystawy okolicznościowe: „Symbole naszej historii” oraz „Bitwa warszawska. Stulecie zwycięstwa”.

Spotkanie w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej jest częścią realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.