Plebiscyt na ulubioną książkę

Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiegouczestniczyliw pracach nad przebiegiem plebiscytu na ulubioną książkę - „Książka pilnie poszukiwana, czyli co powinno znaleźć się w szkolnej bibliotece”.

Dzięki tej czytelniczej akcji dowiedzieliśmy się po jakie utwory  najchętniej sięgają uczniowie. Oczywiście głosowanie nie mogło obyć się bez indywidualnych dyskusji na temat preferencji czytelniczych dzieci. Najwięcej głosów oddano na serie: Zaopiekuj się mną, Hania Humorek, Nela mała reporterka, Magiczne drzewo, Felix, Net i Nika, Kroniki Archeo, Zwiadowcy, Nierozłączki, Opowieści z Narnii, Mikołajek, Harry Potter, Kubuś Puchatek.

Wśród najpopularniejszych tytułów pojawiły się takie jak: Cudowny chłopak, Charlie i fabryka czekolady, Zaginiona księgarnia, Dżok legenda o psiej wierności, Kacperiada, Matylda, Był sobie pies, Jesienna miłość, Złodziejka książek, Oskar i pani Róża, kryminały Agathy Christie, powieści Szczygielskiego, komiksy Henryka Chmielewskiego o Tytusie, Romku i A’Tomku.

Dużą popularnością cieszyły się również lektury szkolne: Detektyw Pozytywka,  Karolcia, Zaczarowana zagroda, O psie, który jeździł koleją,  Akademia Pana Kleksa, Hobbit, Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek, Dzieci z Bullerbyn, Mały Książę, Tajemniczy ogród, Afryka Kazika.

Były również pojedyncze głosy oddane na następujące książki:  Porwanie profesora Żabki,  Antek i potwory, Jacek, Wacek i Pankracek, Król Lew, Antek i potwory, Przygody kota Filemona, Łowcy smoków, Szelmostwa lisa Witalisa, Drollercaster:  Dwa światy. Milton żyje, Ronja, córka zbójnika, Emil ze Smalandii, Zew krwi, Robinson Krusoe oraz serie:Wiedźmin, Domek na prerii, Domek na drzewie, Masza i niedźwiedź, Opowieści bożonarodzeniowe czy Pippi Pończoszanka.

Uczniów interesowały również książki z okresu II wojny światowej, o sporcie, motoryzacji, lego, zwierzętach,  dinozaurach, przyrodzie, kosmosie oraz wiersze, baśnie i bajeczki.

Dodatkowo, przy wyborze odpowiedniej literatury, prowadzone były konsultacje z nauczycielami i pracownikami Biblioteki Pedagogicznej oraz Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dębicy.

Przeprowadzenie plebiscytu i konsultacji było niezbędne do zaplanowania zakupu książek z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.