Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Święto obchodzone 2 kwietnia, w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena, zostało ustanowione przez IBBY (Międzynarodowa Izba ds. Książek dla Młodych), aby promować wartościową literaturę i grafikę dla młodych odbiorców.

Gospodarzem obchodów w 2022 roku jest Kanadyjska Sekcja IBBY. Plakat zaprojektowała Julie Flett, autorka i ilustratorka Cree-Métis, której twórczość skupiona jest wokół życia i kultur rdzennych Kanadyjczyków. Natomiast autorem przesłania dla dzieci jest ceniony kanadyjski pisarz Richard Van Camp, a oto jego słowa w tłumaczeniu Katarzyny Ryrych.

Historie to skrzydła, które pomagają wznosić się każdego dnia

Czytanie to wolność. Czytanie to oddech.

Czytanie pozwala zobaczyć świat w nowy sposób i zaprasza do światów, których nigdy nie chcesz opuścić.

Czytanie pozwala twojej duszy śnić.

Mówią, że książki są przyjaciółmi na całe życie i zgadzam się z tym.

Twój idealny wszechświat rośnie tylko wtedy, gdy czytasz.

Historie to skrzydła, które pomagają wznosić się każdego dnia, więc znajdź książki, które przemawiają do twego ducha, do twego serca, do twego umysłu.

Historie to lekarstwa. Leczą. Pocieszają. Inspirują. Uczą.

Błogosław gawędziarzy, czytelników i słuchaczy.

Błogosław książki. Są lekarstwem na lepszy, jaśniejszy świat.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci zapraszamy najmłodszych czytelników i tych trochę starszych Uśmiech do zapoznania się z literaturą dziecięcą, szczególnie z nowościami zakupionymi z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, które wzbogaciły ofertę naszej szkolnej biblioteki. Proponujemy liczne serie wydawnicze takie jak: Felix, Net i Nika, Hania Humorek, Kroniki Archeo, Magiczne drzewo, Mikołajek, Nela – Mała Reporterka, Nierozłączki, Zaopiekuj się mną, Zwiadowcy, Był sobie pies, Hej, Jędrek! Czekają na Was tomy Opowieści z Narnii, Percy Jackson i bogowie olimpijscy oraz Olimpijscy herosi. Posiadamy niezapomnianą kolekcję komiksów Tytus, Romek i A’Tomek, a także liczne książki przygodowe, detektywistyczne i obyczajowe. Wśród tytułów zakupionych z NPRC nie zabrakło baśni i legend, poezji, książek o zwierzętach, sporcie, sławnych postaciach oraz książek historycznych poświęconych historii Polski XX wieku.

Zapraszamy do odwiedzenia szkolnej biblioteki.