Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

W dniu 13 kwietnia 2022 r. delegacja uczniów naszej szkoły uczestniczyła w uroczystych obchodach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej, które odbyły na Placu Mikołajkowów w Dębicy, gdzie znajdują się dęby katyńskie posadzone w ramach akcji „Katyń – ocalić od zapomnienia”.

Pamięć rodaków pomordowanych 82 lata temu przez NKWD oraz ofiar katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku została uczczona przez  organizacje kombatanckie, samorządowców,  młodzież dębickich szkół i mieszkańców miasta. Łącznie na tzw. „Dębickiej Liście Katyńskiej” widnieje ponad 50 nazwisk żołnierzy Wojska Polskiego, funkcjonariuszy Policji Państwowej, duchownych i prawników, którzy zostali bestialsko zamordowani wiosną 1940 roku. Patriotyczne spotkanie uświetnił montaż słowno-muzyczny, przygotowany przez Grupę Artystyczną Safo. Przy symbolicznych obeliskach upamiętniających ofiary zbrodni dokonanej na polskich patriotach, młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 9 oraz I Liceum Ogólnokształcącego złożyła znicze, a apel poległych odczytali dębiccy strzelcy. Uroczystości zakończyły się złożeniem wiązanek kwiatów pod pomnikiem poświęconym zamordowanym w Katyniu i Memoriałem Smoleńskim, przy którym nasi harcerze z 27 DSH pełnili wartę honorową.