UROCZYSTOŚCI PATRIOTYCZNO - RELIGIJNE NA GÓRZE ŚMIERCI

27 kwietnia harcerze z naszej szkolnej drużyny uczcili pamięć pomordowanych w obozach pracy przymusowej w Pustkowie na corocznych uroczystościach patriotyczno - religijnych na Górze Śmierci, a także pełnili wartę honorową przy pomniku.

Celem spotkania było oddanie hołdu ofiarom okupacji niemieckiej walczącym o niepodległość Ojczyzny, a także upamiętnienie tysięcy więźniów różnych narodowości przetrzymywanych i represjonowanych w niemieckich obozach pracy przymusowej w Pustkowie.

Tegoroczne obchody były również okazją do uczczenia jubileuszu 10-lecia istnienia ekspozycji historyczno - dydaktycznej przy Górze Śmierci w Paszczynie, stanowiącej integralną część Europejskiego Centrum Pamięci i Pojednania. W związku z tym uczestnicy uroczystości mogli obejrzeć stałą ekspozycję, a także towarzyszące jubileuszowi wystawy czasowe, w tym wystawę plenerową „Polska Walcząca – Polskie Państwo Podziemne”, udostępnioną przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.