Niecodzienna lekcja WOS-u w Urzędzie Miejskim w Dębicy

„Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”.

Jan Zamoyski

W Dniu  Samorządu Terytorialnego, który obchodzony jest corocznie 27 maja, w rocznicę pierwszych w pełni demokratycznych wyborów, które odbyły się w 1990 r., uczniowie klasy 8a wraz z wychowawczynią Jolantą Kocaj udali się  do Urzędu Miejskiego na spotkanie z radnym miasta Dębica-panem Pawłem Haynem, który poprowadził ciekawą lekcję wiedzy o społeczeństwie.
Wiedza o społeczeństwie to ważny przedmiot szkolny, który ma za zadanie wprowadzić młodzież do pełnego uczestniczenia w społeczeństwie obywatelskim. Jednym ze sposobów  zdobywania wiedzy obywatelskiej jest obserwacja życia publicznego i aktywny udział w życiu lokalnych Ojczyzn, stąd pomysł, aby uczniowie w ramach zajęć odwiedzili Urząd Miejski w Dębicy.
Celem wizyty było zapoznanie się  z zasadami działania samorządu lokalnego i jego roli w stanowieniu lokalnych aktów prawnych. Podczas spotkania młodzież miała również możliwość uczestniczenia w warsztatach polegających na formułowaniu propozycji projektów uchwał oraz symulacji ich uchwalania. Aby to zrobić musieli wykazać się znajomością ustawy o samorządzie gminnym oraz innych aktów prawnych regulujących działanie samorządu z czym uczniowie poradzili sobie doskonale. W trakcie spotkania zaszczycił uczestników swoją obecnością Przewodniczący Rady Miasta pan Józef Sieradzki.
Podczas wizyty w Urzędzie Miejskim, uczniowie mieli również możliwość zapoznania się z pracą poszczególnych wydziałów. W Wydziale Spraw Obywatelskich zapoznali się  z zasadami wydawania dowodów osobistych i procedurami meldunkowymi, a w Urzędzie Stanu Cywilnego zaznajomili się z kwestiami związanymi z procedurami rejestracji urodzeń, małżeństw i zgonów, a także ze sprawami dotyczącymi wydarzeń mających wpływ na stan cywilny.
Wizyta w Urzędzie Miejskim była dla uczniów ciekawym doświadczeniem, które pozwoli im na lepsze rozumienie procesów społecznych. W trakcie wycieczki uczestnicy zajęć terenowych utrwalili także wiadomości związane z postacią króla Kazimierza Wielkiego i lokacją miasta przed pomnikiem upamiętniającym to wydarzenie oraz przypomnieli sobie okoliczności wyboru Jadwigi Śląskiej na patronkę Dębicy.
Dziękujemy panu Pawłowi Haynowi za zaproszenie i prezenty, które otrzymał każdy uczestnik zajęć.