NOWE PRZYGODY SKARPETEK

Klasa 1b spotkała się na kolejnych warsztatach bibliotecznych. Tym razem zajęcia skupiły się wokół problemu tajemniczego znikania skarpetek. Rozwiązania zagadki szukaliśmy w książce Justyny Bednarek Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych).

Ta lektura to odkrycie literatury dziecięcej ostatnich lat i została nagrodzona Nagrodą Literacką Warszawy oraz zdobyła tytuł najlepszej książki dla dzieci w konkursie „Przecinek i Kropka”. Realizując założenia akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, pierwszoklasiści wysłuchali opowieści o przygodach skarpetek i aktywnie uczestniczyli w omawianiu lektury.

Kolejnym etapem zajęć była zabawa w autora i ilustratora książki, dzięki czemu uczniowie bliżej poznali specyfikę obu zawodów. Pierwszoklasiści chwycili za kolorowe kredki i stworzyli nowych skarpetkowych bohaterów. Zrodziły się ciekawe pomysły i tak powstały skarpetki świąteczne, grające w piłkę, śpiewające na scenie, youtuberzy, a niektóre zamieniły się w kolorowe zwierzątka. Po zakończeniu rysowania dzieci zaprezentowały swoje prace i opowiedziały własne, zadziwiające historie o znikających skarpetkach.

Zajęcia zostały zrealizowane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.