BOOKCROSSING – i Ty możesz uwalniać książki!

Zabierz książkę ze skrzyneczki lub wypożycz książkę ze szkolnej biblioteki na wakacje.

Zapraszamy serdecznie do udziału w akcji „wędrująca książka”, czyli bookcrossing, która jest niekonwencjonalną formą popularyzacji książek i czytelnictwa. Nasza akcja polega na dzieleniu się książkami, które nam są już niepotrzebne, ale mogłyby zainteresować innych. Jeśli masz w domu książki, które już nie mieszczą się na półkach, często stoją w drugim rzędzie albo leżą w kartonach. Takie, z  których już wyrosłeś, dawno zostały przeczytane, do których nie będziesz już wracać. Przynieś je do biblioteki szkolnej.

Nasza skrzyneczka z książkami znajduje się na parterze w holu szkoły. Każdy może wziąć wybraną książkę, a w jej miejsce zostawić inną – przyniesioną z domu. Zachęcamy Was do uwalniania swoich książek. Dajmy szansę innym na ich przeczytanie, uwierzmy, że dzielenie się książką z innymi jest lepsze od jej posiadania.

Czym jest Bookcrossing?

Bookcrossing / „Książkokrążenie” to  nowoczesna i oryginalna forma upowszechniania czytelnictwa. Działa na całym świecie i staje coraz popularniejsza w Polsce. Polega on na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych (np. pociąg, autobus, kawiarnia, teatr, uczelnia), lub w miejscach w tym celu przygotowanych tzw. półkach bookcrossingowych  (stoliki, regały, półki),  po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej.

Bookcrossing to akcja szeroko propagowana przez Internet, ale w naszej szkole będzie miała charakter lokalny, bez rejestracji książek na stronie internetowej

REGULAMIN AKCJI UWOLNIJ KSIĄŻKĘ

1.  Każda osoba (uczeń, pracownik szkoły, rodzic, gość) zainteresowana przeczytaniem książki może ją zabrać do domu, przeczytać, a następnie przynieść z powrotem i pozostawić innym do ponownego przeczytania.
  2. Książkę można zatrzymać na zawsze oddając w jej miejsce książkę, z którą chcemy się pożegnać
  3. Wyłożone tu książki są udostępniane za darmo.
  4. Uczeń może oddać swoją książkę tylko za zgodą rodziców.
  5. Ze względu na ogólną dostępność nie mogą one zawierać treści powszechnie uważanych za niewłaściwe.
  6. Szanujemy się nawzajem, więc postaraj się, by przyniesione z domu egzemplarze nie były zniszczone. Pomyśl, czy książka którą chcesz uwolnić (oddać) jest ciekawa i godna polecenia.

Darzymy Cię zaufaniem! Wierzymy, że będziesz odpowiedzialnie angażował się w naszą wspólną akcję.

Zapraszamy również do wypożyczenia książki ze szkolnej biblioteki, przed końcem roku szkolnego,  na wakacje. Polecamy szczególnie nowości zakupione z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.