”Śladami św. Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego”

„Nie byłoby na Stolicy Piotrowej tego papieża Polaka, gdyby nie było Twojej wiary”

św. Jan Paweł II

W ramach realizacji podstawy programowej klasa 4a realizowała projekt edukacyjny o Wielkich Polakach, którzy mieli wpływ na bieg historii naszego kraju. Uczniowie bardzo zaangażowali się w przygotowanie projektu. Poszukiwanie materiałów, które wykorzystali podczas tworzenia swoich prac, rozpoczęli w szkolnej bibliotece, która posiada bogaty zasób książek, pozyskanych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Do realizacji projektu włączyli się także rodzice uczniów. Okazało się, że w swoich domowych archiwach posiadają bardzo ciekawe pamiątki związane z dziełem papieża Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego. Pod kierunkiem nauczyciela historii, pani Jolanty Kocaj, powstały plakaty, lapbooki, prezentacje multimedialne.

Podczas prezentacji efektów pracy uczniowie podkreślali, że te dwie wielkie postaci polskiego Kościoła były w stanie podjąć ze sobą harmonijną współpracę i odnosić się do siebie lojalnie, a jednocześnie z miłością i szacunkiem. Ta niezwykła relacja dwóch wielkich ludzi, wielkich Polaków XX w., była bardzo często przywoływana przez dzieci. Padały tez stwierdzenia, że byli to ludzie głębokiej modlitwy i wiary, którzy podkreślali, że „trzeba bardziej być, niż mieć, żeby nie przegrać swojego człowieczeństwa”. Papież Polak i „Prymas Tysiąclecia” byli wielkimi patriotami.
Uczestnicy projektu przywoływali często wypowiedź Jana Pawła II, który wołał 10 czerwca 1979 r. na krakowskich Błoniach: „Zanim stąd odejdę, proszę was, abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością – taką, jaką zaszczepia w nas Chrystus na Chrzcie Świętym – abyście nigdy nie zwątpili…”. Uczniowie zauważyli także wielki wkład Papiaża Polka, który przyczynił się do upadku komunizmu. Projekty przypominały także o wspaniałym kontakcie z młodymi ludźmi. Prace wymagały od uczniów olbrzymiego zaangażowania. A efekty możecie zobaczyć w załączonej galerii.