„Moja Mała Ojczyzna” - projekt edukacyjny w klasie 5a

„Skąd jesteśmy i dokąd zmierzamy...”

„Małe ojczyzny uczą żyć w ojczyznach wielkich, w wielkiej ojczyźnie ludzi. Kto nie broni i nie rozwija tego, co bliskie – trudno uwierzyć, żeby był zdolny do wielkich uczuć w stosunku do tego, co największe w życiu i na świecie.“

Janusz Pasierb

Poczucie więzi z miejscem urodzenia czy zamieszkania, z jego lokalną historią i tradycjami jest jednym z najważniejszych elementów wczesnej edukacji młodego człowieka. Aby kochać swoją Ojczyznę, najpierw trzeba poznać i pokochać swoją Małą Ojczyznę. Mała Ojczyzna to miejsce, gdzie dorastasz, uczysz się, tu znasz wszystkie ścieżki, tutaj mieszkają twoi bliscy i znajomi. Mała Ojczyzna ma swoją lokalną historię i własne tradycje. Uczniowie klasy 5a pod opieką nauczyciela - pani Jolanty Kocaj - realizowali projekt dotyczący historii miasta w czasach średniowiecznych. Gromadzili materiały na temat lokacji miasta za czasów panowania ostatniego Piasta na tronie polskim – króla Kazimierza Wielkiego oraz samej postaci władcy. Jednocześnie wyszukiwali informacje na temat patronki naszego miasta – św. Jadwidze Śląskiej. Bogaty księgozbiór biblioteki szkolnej umożliwił uczestnikom projektu zebranie licznych materiałów. Powstały piękne prace w formie plakatów, prezentacji multimedialnych, labbooków.

Zwieńczeniem projektu "Mała ojczyzna" była lekcja w terenie dla uczniów klasy Va. W ramach wycieczki, podczas spaceru po naszym mieście, uczniowie zatrzymywali się w miejscach, które nawiązują do pamięci o wkładzie króla Kazimierza Wielkiego w rozwój naszego miasta oraz  przypominają postać św. Jadwigi Śląskiej. Podczas przystanków, wspólnie z nauczycielem historii, uczestnicy projektu utrwalili swoje wiadomości.

W drodze powrotnej do szkoły uczniowie odwiedzili także Bibliotekę Pedagogiczną. Podczas wizyty w placówce pracownicy biblioteki przedstawili dzieciom zasoby księgozbioru dotyczące historii Dębicy, postaci króla Kazimierza Wielkiego oraz patronki naszego miasta-św. Jadwigi Śląskiej.

Była to wspaniała lekcja historii oraz geografii, gdyż podczas przemieszczania się wzdłuż trasy wycieczki uczestnicy projektu mogli zapoznać się z walorami kulturowymi i przyrodniczymi Małej Ojczyzny.