Szkoła Podstawowa nr 4 w Dębicy

Biblioteka zaprasza do lektury książki patriotycznej

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości warto przybliżyć książki związane z historią naszej ojczyzny i promujące patriotyzm. Historia podana w przystępnej formie może stać się początkiem wspaniałej przygody. Zachęcamy do zapoznania się z książkami, które znajdują się w zasięgu ręki - w szkolnej bibliotece. Z nich nauczysz się historii Polski (i nie tylko), spotkasz fascynujących bohaterów, poznasz nasze dzieje z zupełnie innej perspektywy.

Przedstawiamy książki zakupione w ubiegłym roku w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa:

Odzyskana niepodległość – 10 opowiadań z XX wieku to piąta książka z serii „Zdarzyło się w Polsce”. Ostatni tom z tego cyklu ukazał się w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i poświęcony jest niezwykle burzliwemu okresowi w historii naszej ojczyzny. Współcześni autorzy książek dla dzieci i młodzieży, pasjonaci historii, przedstawili w nim II Rzeczpospolitą, okupację hitlerowską i PRL widziane oczami naszych przodków.

Nasza paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach.  Grupa małych przyjaciół każdą wolną chwilę spędza w tajnej bazie ukrytej w parku. Wspólnie się bawią, rozmawiają, walczą z wrogim gangiem Maciupków Ich przezabawne przygody stają się punktem wyjścia do rozmów o ważnych dla każdego z nas datach i istotnych wydarzeniach z historii Polski. Świetnie napisane i dowcipne opowiadania Zofii Staneckiej nie tylko bawią, ale też ułatwiają dzieciom zrozumienie, jakie wartości związane są z polskimi świętami narodowymi.

Jaki znak Twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości Niech żyje niepodległość! O polskości, ojczyźnie, wolności każdy może mówić własnym głosem. A co gdybyśmy zadali sobie dobrze znane pytania i spróbowali odpowiedzieć na nie na nowo? „Kto ty jesteś?”, „Jaki znak twój?” – od ponad 100 lat słyszeliśmy wciąż te same odpowiedzi. Książka Michała i Joanny Rusinków wywraca do góry nogami dawny kanon małego patrioty i sprawia, że wielkie słowa stają się bliskie i zrozumiałe. Dziecięce wierszyki łatwo zapadają w pamięć. Łatwiej je też cytować niż Konstytucję, a często zawierają te same prawdy, tylko zapisane w inny sposób. (prof. Ewa Łętowska)

Dziadek i niedźwiadek, książka autora „Afryki Kazika”, niezwykle ciekawie i zabawnie opowiada prawdziwą historię niedźwiedzia Wojtka przyjaciela żołnierzy z Armii Andersa, który przebył z nimi cały szlak bojowy przez Iran, Irak, Palestynę, Egipt do Włoch. Brał udział w bitwie pod Monte Cassino, pomagał nosić ciężkie skrzynie z amunicją. Wspaniała, ciepła opowieść o niedźwiedziu - żołnierzu, niezapomniana lekcja historii, która brzmi jak bajka.

Nazywam się… Jeśli masz duszę odkrywcy, nudzą Cię klasyczne bajki i chciałbyś poznać życiorys fascynujących postaci z całego świata, w tym także wybitnych Polaków – zasłużonych dla naszej ojczyzny to jest to seria dla Ciebie. Została stworzona z myślą o młodych czytelnikach, którzy są spragnieni wiedzy i ciekawostek ze świata. Historie napisane ciekawym i przystępnym językiem sprawiają, że mały odkrywca nie oderwie się od fascynującej lektury. To doskonały sposób na opowiadanie wielkiej historii, w tym historii tworzonej przez wielkich Polaków.

Alfabet polski Anny Skowrońskiej jest doskonałą lekturą uzupełniająca. Pięćdziesiąt cztery hasła opowiadają o Polsce dawnej i współczesnej, przedstawiają zwyczaje, postacie, wydarzenia i miejsca. Wesołe, kolorowe ilustracje razem z krótkimi tekstami przybliżają wiedzę o kulturze i historii kraju, łącząc podstawowe wiadomości z zabawnymi ciekawostkami. Od Althamera i andrzejek przez czarne złoto i fortepian Chopina aż po Złotą Żabę.

Ale historia... to edukacyjna seria, autorstwa Grażyny Bąkiewicz, która w ciekawy i  humorystyczny sposób przekazuje historię Polski od czasów Mieszka I aż do czasów nam współczesnych. Bohaterami książek są dzieci w wieku 12 lat, które przenoszą się do czasów historycznych i opisują jak wyglądało życie przed wiekami. Humorystyczne przekazanie faktów i ciekawostek staje się przejrzyste i przyjemne dla młodych odbiorców i może ich zachęcić do poznawania historii. Na szczególną uwagę tuż przed Świętem Niepodległości zasługuje tom "Mamy niepodległość!".

Tajemnica Floriana – tą tajemnicą jest Ewa, pięcioletnia Żydówka, którą jego rodzina ukrywa w swoim domu podczas II wojny światowej. Chłopiec nadal chciałby spotkać się z przyjaciółmi, lecz od przybycia dziewczynki wszystko się zmienia. Trudno mu pogodzić się z rozłąką z rówieśnikami, zwłaszcza z ukochaną Kamilą. Jednak powoli pomiędzy Florianem a małą Ewą tworzy się wyjątkowa więź. On jest dla niej trochę jak starszy brat, ona zaś daje mu ważną lekcję życia – uczy go, jak kochać i chronić.

Pamiętnik z powstania warszawskiego Mirona Białoszewskiego (lektura uzupełniająca dla klas 7-8) jest to zapis doświadczeń człowieka niezaangażowanego bezpośrednio w zmagania wojenne, przeżywającego dni powstania wśród ludności cywilnej. Jest to relacja z powszedniej egzystencji piwnicznej, ze świata schronów, podwórek, ukrytych przejść i kanałów, z codziennej krzątaniny wokół zaspokajania elementarnych potrzeb życiowych w atmosferze ciągłego zagrożenia i lęku.

A to tylko wybrane tytuły. Dla pasjonatów historii czeka więcej niespodzianek. Zapraszamy!