MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK

Jednym z największych wyzwań, jakie stoi przed dziećmi u progu szkolnej edukacji, jest nauka czytania. Dzięki Wyprawce Czytelniczej może się ona stać prawdziwą przyjemnością. Wierzymy, że przesłane przez nas materiały pomogą rozbudzić dziecięcą wyobraźnię, wrażliwość na drugiego człowieka i nigdy niekończącą się pasję czytania, zdobywania wiedzy i stałego poszerzania horyzontów.

/Dariusz Jaworski - dyrektor Instytutu Książki/

5 grudnia w naszej szkole odbyło się spotkanie czytelnicze pierwszoklasistów w ramach kampanii społecznej Instytutu Książki Mała książka – wielki człowiek”, której celem jest zachęcenie dzieci do czytania książek. Projekt ten realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka.Dodatkowym punktem imprezy było Pasowanie na czytelnika.

W trakcie spotkania uczniowie klas pierwszych otrzymali wyprawkę czytelniczą w skład której wchodzi antologia tekstów najlepszych polskich autorów dziecięcych - „Pierwsze abecadło”, broszura dla rodziców „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” oraz kreatywny alfabet – plakat z literami do wycinania, który ma wspomóc naukę alfabetu i czytania. Dzieci wysłuchały również tekstu listu p. Iwony Chmielewskiej (znanej i cenionej ilustratorki) skierowanego do pierwszoklasistów, a następnie wzięły aktywny udział w dyskusji o czytelnictwie.

Przyszli czytelnicy biblioteki wykazali się dużą wiedzą podczas rozwiązywania zagadek i różnych łamigłówek. Dzieciom został przypomniany także regulamin szkolnej biblioteki. Podsumowaniem imprezy było złożenie czytelniczego przyrzeczenia oraz rozdanie drobnych upominków. Pomoc w przeprowadzeniu pasowania na czytelnika zaoferowały uczennice z II Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy, które realizują w naszej szkole społeczny projekt czytelniczy w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii.