RATOWANIE NA SPONTANIE

W dniach 13-14 lutego odwiedziła nas pani Joanna Czapla -  absolwentka naszej szkoły, a obecnie studentka kierunku lekarskiego na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Powróciła w mury naszej placówki, aby móc przekazać część wiedzy, którą zdobyła przez trzy lata studiów wszystkim naszym uczniom.

Pani Asia jest również członkinią Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland Oddział Śląsk. W ramach tej organizacji studenci od wielu lat edukują i uświadamiają młodych ludzi w kwestii zdrowia i profilaktyki prozdrowotnej podczas wielu akcji organizowanych między innymi w szpitalach, placówkach oświaty, domach dziecka, czy domach opieki. Misją Stowarzyszenia jest dotarcie do jak największej liczby osób oraz poszerzenie ich świadomości z zakresu zdrowia. Nasz gość to także Koordynator Lokalny Projektu "Ratowanie na spontanie", który to projekt opiera się na organizowaniu lekcji w szkołach podstawowych w klasach 1-8 na temat pierwszej pomocy przedmedycznej.

Podczas przeprowadzonych zajęć studentka przedstawiła sytuacje, które mogłyby wydarzyć się na co dzień w szkole, w domu, na dworcu, takie jak: omdlenie, zadławienie, zawał, napad epilepsji. Następnie wyjaśniła oraz pokazała praktycznie jak można pomóc poszkodowanemu. Na warsztatach uczniowie sami mogli wykonać zadania wykorzystując fantomy do pierwszej pomocy, a także pokazowe AED, łącznie z próbą samodzielnego przyklejenia elektrod na manekina i postępowania według poleceń urządzenia. Przećwiczenie (na spokojnie) obsługi tego sprzętu, zwiększa szanse na to, że kiedyś uczestnicy takich zajęć będą potrafili właściwie zadziałać w stresowej sytuacji, nawet poprzez samą podpowiedź dorosłej osobie, jak ma postąpić w chwili zagrożenia życia.