Uczniowie klasy ósmej zakwalifikowani do projektu „Łączyła ich Niepodległa. Obywatele II Rzeczpospolitej w KL Auschwitz”

Uczniowie  naszej szkoły zostali zakwalifikowani do realizacji projektu „Łączyła ich Niepodległa. Obywatele II Rzeczpospolitej w KL Auschwitz”. Jest to projekt edukacyjny skierowany do młodzieży 8 klasy szkoły podstawowej oraz szkół ponadpodstawowych, jak również nauczycieli, wychowawców i edukatorów.

Głównym celem projektu jest przybliżenie młodzieży znaczenia procesu odzyskania niepodległości i odbudowy państwowości polskiej, tragicznie przerwanego wybuchem II wojny światowej. Istotną rolę odgrywa tu pamięć  o indywidualnych losach obywateli II Rzeczpospolitej osadzonych w  KL Auschwitz. Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

Na projekt składają się jednodniowe wizyty studyjne grup szkolnych w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau oraz dwudniowa konferencja odsumowująca dla opiekunów tych grup. Projekt realizowany będzie do końca roku 2020, w ramach wydarzeń związanych  z 80. rocznicą przywiezienia do Auschwitz pierwszych transportów polskich więźniów, między innymi z Tarnowa, Nowego Wiśnicza, Sosnowca, Krakowa i Warszawy.

Już teraz przygotowujemy się do wizyty w tym szczególnym miejscu, którą zaplanowano na 4 maja 2020r.