Śnili o Wolnej Polsce…

„Chcieli nas zakopać. Nie wiedzieli, że jesteśmy ziarnem”.

3 lutego 2011 roku sejm uchwalił ustawę powołującą pierwszomarcowe święto. W jej preambule czytamy: W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu – stanowi się, co następuje: dzień 1 marca ustanawia się Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Data jest szczególna. Tego dnia w 1951 roku w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – Łukasza Cieplińskiego i sześciu jego towarzyszy walki, z którymi tworzył kierownictwo tzw. drugiej konspiracji.
1 marca 2020 roku w Dębicy odbyła patriotyczno-religijna uroczystość z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w których uczestniczyła liczna grupa uczniów naszej szkoły wraz z nauczycielami. Reprezentowali nas uczniowie klasy Va i VIa. Oficjalna część obchodów rozpoczęła się na dębickim rynku przy pomniku zamordowanych żołnierzy NSZ z oddziału ,,Mściciela”. Po odegraniu hymnu Rzeczypospolitej Polskiej, wszystkich przybyłych gości w imieniu organizatorów powitał Burmistrz Miasta Dębica. Następnie miały miejsce okolicznościowe wystąpienia: Pana Burmistrza Mariusza Szewczyka, którego słowa utkwiły nam mocno w pamięci: Komuniści odebrali im życie, ale nie odebrali ducha, bo ich duch jest duchem Ojczyzny”  oraz starosty Powiatu Dębickiego Pana Piotra Chęćka. Po okolicznościowych przemówieniach złożono kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym „Wyklętych” . Chwilę później uczestnicy uroczystości, na czele z Miejską Orkiestrą Dętą, przeszli z Rynku do kościoła pw. Św. Jadwigi w Dębicy, gdzie odprawiono nabożeństwo w intencji bohaterów Polski Podziemnej, której przewodniczył Kapelan 33 Batalionu Lekkiej Piechoty 3 Podkarpackiej BOT ks. dr Marcin Krępa. Podczas mszy poświęcona została tablica upamiętniająca kapelanów Wojska Polskiego, związanych z Dębicą, zamordowanych w ramach zbrodni katyńskiej w 1940 roku – ks. ppłk. Andrzeja Niwę i ks. mjr. Stanisława Matznera.
Po mszy św. zebrani udali się na cmentarz wojskowy, by uczestniczyć w modlitwie i apelu pamięci. O godzinie 12:00 na Cmentarzu Wojskowym w Dębicy rozpoczął się ceremoniał patriotyczny zainicjowany modlitwą proboszcza parafii św. Jadwigi w Dębicy ks. Prałata Ryszarda Piaseckiego. Po modlitwie zebrani wysłuchali apelu pamięci oraz salwy honorowej. Uroczystość została zwieńczona złożeniem kwiatów pod pomnikiem Armii Krajowej.  W imieniu władz Miasta Dębicy wiązankę złożył Burmistrz Miasta Mariusz Szewczyk wraz z Zastępcami Maciejem Małozięciem i Jerzym Sieradzkim, oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Mateusz Cebula.

Dla wszystkich uczestników uroczystości była to wielka lekcja patriotyzmu.