3 MARCA - Międzynarodowy Dzień Pisarzy

Międzynarodowy Dzień Pisarzy ustanowiony został w 1984 roku przez PEN Club - Międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy. Nazwa powołanej w 1921 roku organizacji pochodzi od pierwszych liter słów: poets, essayists, novelists – poeci, eseiści, powieściopisarze. Za cel stawiano sobie poszanowanie wolności słowa, dorobku intelektualnego pisarzy, promowanie współpracy pomiędzy pisarzami na całym świecie.

Stowarzyszenia te na początku działały we Francji, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, a z biegiem lat w większości państw. Polski PEN Club powstał w 1925 roku z inicjatywy Stefana Żeromskiego. Na działalność PEN Clubu składała się organizacja akcji odczytowych, wieczorów literackich, działań na rzecz unormowania rynku wydawniczego, ochrony interesów twórczych oraz przyznawanie nagród za tłumaczenia polskie i zagraniczne. Ciężkie lata II wojny światowej nie zakłóciły prac Stowarzyszenia, które zaangażowało się w podziemną działalność wydawniczą, jak i szerzenie kultury literackiej na emigracji. Formalnie Stowarzyszenie ukonstytuowało się na powrót w roku 1947. Na czele Zarządu Polskiego PEN Clubu stanął Jan Parandowski, funkcje wiceprezesów objęli Maria Dąbrowskai Jarosław Iwaszkiewicz, zaś sekretarzem generalnym został Michał Rusinek.
W chwili obecnej prezesem PEN Club Polska jest Adam Pomorski, a Prezesem Honorowym był Władysław Bartoszewski aż do śmierci w 2015 roku.
Międzynarodowy Dzień Pisarzy był okazją do przygotowania wystawy w świetlicy szkolnej. Zaprezentowano na niej literaturę dla dzieci i młodzieży. Młodsi uczniowie wzięli udział w zajęciach bibliotecznych, podczas których rozwiązywali zagadki literackie oraz dyskutowali na temat ulubionych lektur. Podczas spotkań z uczniami kontynuowaliśmy akcję „Cała Polska Czyta Dzieciom – czyta też świetlica”. Zorganizowana akcja biblioteczna była świetną okazją do promowania czytelnictwa i poszerzania wiedzy  na temat twórców literatury.