Wrzesień … czas na przesiewowe badania logopedyczne w szkole

Przesiewowe badanie logopedyczne to szybka i orientacyjna ocena mowy dziecka. Mają one na celu wczesne wykrycie wszelkiego typu nieprawidłowości w mowie u dzieci uczęszczających do danej placówki. Możemy zatem powiedzieć, że przesiewowe badania logopedyczne są bardzo ważnym elementem profilaktyki logopedycznej.

Logopeda indywidualnie bada rozumienie i nadawanie mowy. Poziom badania powinien być dostosowany do norm rozwojowych dzieci. Zazwyczaj logopedyczne badanie przesiewowe obejmuje:

• badanie artykulacji,
  • badanie sprawności narządów artykulacyjnych (w tym sprawność języka i warg, ocenę wędzidełka podjęzykowego),
  • badanie rozumienia mowy,
  • badanie opowiadania (konstruowanie zdań, gramatyka),
  • ocenę toru oddechowego.

UWAGA!

LOGOPEDA podczas badania nie prowadzi diagnozy logopedycznej. Ocenia mowę dziecka i ewentualnie zakreśla ogólny problem.

Nie wiesz gdzie szukać pomocy ? Zapytaj logopedy szkolnego na pewno Ci pomoże.