Lekcja geografii inaczej...

“Świat jest książką i ci, którzy nie podróżują, czytają tylko jedną stronę.”

Św. Augustyn

Uczniowie klasy 8a zrealizowali nietypową lekcję geografii – zabrali nas w podróż do Indii. Wspólnie zrealizowali lekcję pt. „Indie- kraj kontrastów społecznych i gospodarczych". Była to kolejna lekcja łącząca TIK z tradycyjnymi metodami nauczania. Nowoczesne techniki  zostały wykorzystane do pozyskania, gromadzenia i prezentacji informacji o środowisku geograficznym Indii i działalności człowieka. Uczniowie, pod opieką nauczyciela, konfrontowali informacje pozyskiwane z rożnych źródeł, w tym zasobów cyfrowych. Zastosowanie metody lekcji odwróconej przyczyniło się do zaciekawienia i motywowania uczniów do nauki. Godnym uwagi pomysłem wykorzystanym podczas zajęć była praca z klasyczną mapą hipsometryczną Azji oraz mapą cyfrową z wykorzystaniem aplikacji Google Earth (wirtualnego globusa). Dzięki bogatym zasobom Internetu wszyscy uczestnicy projektu poszukiwali informacji dotyczących Indii, według wcześniej określonych wskazówek do opracowania treści nauczania. Grupa pracująca pod kierunkiem lidera przygotowała i gromadziła materiały na wirtualnej tablicy www.padlet.com, które zostały wykorzystane do opracowania prezentacji z użyciem  Canva – internetowego narzędzia umożliwiającego tworzenie projektów graficznych online. Uczestnicy lekcji mogli zapoznać się z licznymi ciekawostkami dotyczącymi Indii. Uczniowie mieli także okazję zobaczyć wiele pamiątek przywiezionych z Indii.
Indie to przepiękny kraj, pełen kontrastów, niesprawiedliwości społecznej, ale i pięknych zabytków oraz doskonałej herbaty, której degustacja miała miejsce już po zakończeniu lekcji. Na przerwie uczniowie mogli spróbować  herbaty, do której dodaje się mleko, mnóstwo przypraw, a przede wszystkim imbir – Hindusi nazywają ją Herbata Chai Masala.

Herbata indyjska Chai jest gorąca, pikantna, gęsta i bardzo słodka.

Gratulujemy klasie 8a wiedzy, współpracy i zapału podczas realizacji lekcji oraz zapraszamy do oglądnięcia zdjęć dokumentujących przeprowadzoną lekcję.