NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Aby człowiek wiedział, dokąd zmierza, musi wiedzieć, skąd pochodzi.
Naród bez historii błądzi jak człowiek bez pamięci.
/Norman Davies/

W dniu 10 listopada cała społeczność naszej szkoły zebrała się na akademii przygotowanej przez uczniów z klasy 2a, 2b oraz 4b. Podczas wzruszającego montażu słowno-muzycznego młodzi artyści zaprezentowali swoje recytatorskie i wokalne zdolności. Kolorytu uroczystości dodał nasz narodowy taniec Polonez, dawniej nazywany tańcem dworskim. O zawiłych drogach Polski do niepodległości i genezie święta, w pięknych słowach, opowiedziała pani Jolanta Kocaj – nauczyciel historii. Zachęciła również wszystkich zebranych do dalszego uroczystego świętowania Odzyskania Niepodległości i zaprosiła na uroczystości miejskie.

Mamy dziś szczęście dorastać w wolnym kraju. Pamiętajmy o tym jak ważna jest miłość do ojczyzny, miłość do historii oraz pielęgnowanie tradycji i polskości.

W historii Polski, tak się składa, był kiedyś ponad wiek niewoli;

Jedenastego listopada nasz kraj z niewoli się wyzwolił.

I wtedy myśl powstała taka, by przez szacunek dla przeszłości,

Ten dzień na zawsze, dla Polaka, pozostał Dniem Niepodległości.
                                                                                                                            /Marcin Brykczyński/