Szkoła Podstawowa nr 4 w Dębicy

SZKOLNE NARODOWE CZYTANIE 2023

Szkolne obchody 250. rocznicy uchwalenia Komisji Edukacji Narodowej były doskonałą okazją do popularyzacji akcji wspólnego czytania.

Lekturą tegorocznej 12. odsłony Narodowego Czytania jest Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej i właśnie fragmenty tego dzieła zostały zaprezentowane podczas szkolnej imprezy. W lektorów wcielili się nasi uczniowie, a także nauczyciele. Była to próba przybliżenia lektury, promocji czytelnictwa, które to odgrywa istotną rolę w edukacji dzieci i młodzieży.

„Nad Niemnem to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. Nad Niemnem cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. Nad Niemnem to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku” – źródło: www.prezydent.pl