Szkoła Podstawowa nr 4 w Dębicy

Niecodzienne spotkanie z wirtualnym Świętokrzyskim Pielgrzymem

29 maja 2024 r. czwartoklasiści i dziewczęta z klasy 5b wzięli udział w wycieczce do Parku Legend w Nowej Słupi.

 Uczniowie rozpoczęli wycieczkę niekonwencjonalnie, bo od śniadania w McDonaldzie, po którym pełni sił i zapału udali się do celu - Parku Legend. Jest to multimedialna atrakcja, znajdująca się w województwie świętokrzyskim i właśnie tego regionu Polski dotyczą legendy, z którymi zostali zapoznani uczestnicy wycieczki.
Po parku grupę oprowadzał wirtualny przewodnik – Pielgrzym Świętokrzyski. W tę rolę  wcielił się Marek Piekarczyk (znany muzyk, legendarny wokalista TSA, a młodszym pokoleniom znany jako juror programu The Voice of Poland).  
Inne postacie z legend świętokrzyskich grali lokalni aktorzy z Teatru im. Żeromskiego, Teatru Kubuś i  tancerze z Kieleckiego Teatru Tańca. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii uczniowie mogli poznać bliżej postacie takie, jak m.in. zbój Madej, czarownice z Łysej Góry czy widmo husarza, ukazujące się ponoć na zamkowych murach. Na warsztatach wszyscy zapoznali się z historią i geografią regionu, mogli się dowiedzieć' czemu ludzkość wymyśla legendy i mity oraz dlaczego Góry Świętokrzyskie są magiczne. W czasie projekcji filmu 3D uczniowie zobaczyli rzeczywiste miejsca, które pojawiały się w legendach – m.in. ruiny Zamku w Chęcinach, Gołoborza, górę Łysiec, zwaną Łysą Górą i wiele innych pięknych atrakcji Ziemi Świętokrzyskiej.  Na zakończenie każdy mógł się poczuć jak czarownice z Łysej Góry, doznając niesamowitych wrażeń z symulatora lotu na miotle. Wychodząc z Parku Legend, wszyscy mieli odczucie, że właśnie przeżyli magiczną przygodę. Nie zabrakło oczywiście czasu na zakup pamiątek oraz pamiątkowe zdjęcia.