EKRANIZACJE LEKTUR SZKOLNYCH

Jak podaje Słownik języka polskiego PWN, ekranizacja to opracowanie sztuki teatralnej, powieści itp. w wersji filmowej; też: film powstały na podstawie sztuki, powieści itp.

Lektury szkolne powinni czytać wszyscy uczniowie, jednak nie będziemy się oszukiwać – czasami to prawdziwe wyzwanie. Wielu z Was na słowa nauczyciela - proszę przeczytać następną lekturę – reaguje ciężkim westchnieniem: jak ja przebrnę przez kolejną „cegłę? - nawet nie mając wiedzy, że ta kolejna „cegła” liczy czasem zaledwie kilkanaście kartek. Z reguły, niestety Wasze nastawienie jest negatywne, pomimo że wiele pozycji z kanonu lektur jest naprawdę interesujących. Ale jeśli faktycznie niektóre książki będą sprawiały Wam problem z interpretacją fabuły i będziecie chcieli ją lepiej zrozumieć, wtedy warto sięgnąć po ekranizację utworu.

Filmy mogą Wam pomóc w przygotowaniach do egzaminu, sprawdzianu czy powtórki materiału. Mogą uporządkować i odświeżyć wiedzę, przypomnieć sylwetki bohaterów oraz główne wątki.

Pamiętajcie!!!

Film nigdy nie zastąpi książki, bo wizja twórcy niejednokrotnie odbiega od pierwowzoru literackiego. Należy oglądać filmowe adaptacje dzieł literackich, ale nigdy nie należy tego robić zamiast czytania książki. Poniżej, celem ułatwienia poszukiwań, przedstawione zostały znane ekranizacje lektur.

KLASA IV

Lektury z podstawy programowej:

Jan Brzechwa, Akademia pana Kleksa  (reż. Krzysztof Gradowski, 1983)

Clive Staples Lewis, Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa(reż. Andrew Adamson, 2005)

René Goscinny i Jean-Jacques Sempé, Mikołajek (reż. Laurent Tirard, 2009 oraz francuski serial animowany, 2009)

Lektura uzupełniająca:

Andrzej Maleszka, Magiczne drzewo (reż.Andrzej Maleszka, 2009)

Carlo Collodi, Pinokio (reż. Alberto Sironi, 2010)

KLASA V

Lektury z podstawy programowej:

Ferenc Molnár, Chłopcy z Placu Broni(reż., scen. Zoltan Fabri, 1968)

Henryk Sienkiewicz, W pustyni i w puszczy(reż. Władysław Ślesicki, 1973 lub reż. Gavin Hood, 2001)

Bolesław Prus, Katarynka (reż. Stanisław Jędryka, 1967)

Lektura uzupełniająca:

Frances Hodgson Burnett, Tajemniczy ogród  (reż. Agnieszka Holland, 1993)

Juliusz Verne, W 80 dni dookoła świata(reż. Frank Coraci, 2004)

KLASA VI

Lektury z podstawy programowej:

John Ronald Reuel, Tolkien Hobbit, czyli tam i z powrotem(trylogia: Niezwykła podróż, Pustkowie Smauga, Bitwa Pięciu Armii, reż. Peter Jackson, 2009-2014)

Lektura uzupełniająca:

Eric-Emmanuel Schmitt, Oskar i pani Róża(reż. Eric-Emmanuel Schmitt, 2009).

KLASA VII

Lektury z podstawy programowej:

Charles Dickens, Opowieść wigilijna (reż. David Hugh Jones, 1999)

Aleksander Fredro, Zemsta  (reż., scen. Andrzej Wajda, 2002 lub scen., reż. Antoni Bohdziewicz, Bohdan Korzeniowski, 1958)

Henryk Sienkiewicz, Latarnik (reż. Zygmunt Skonieczny, 1976)

Stefan Żeromski, Syzyfowe prace (reż., scen. Paweł Komorowski, 2001)

Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec (reż. Robert Gliński, 2014); Akcja pod Arsenałem (reż. Jan Łomnicki, 1977)

Lektura uzupełniająca:

N.H. Kleinbaum, Stowarzyszenie umarłych poetów  (reż. Petera Weir, 1989)

KLASA VIII

Lektury z podstawy programowej:

Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz  (reż. Andrzej Wajda, 1999)