Szkoła Podstawowa nr 4 w Dębicy

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Książki są oknem na nasze wewnętrzne życie, a także
bramą do wzajemnego szacunku i zrozumienia między ludźmi
.

/Audrey Azoulay, Dyrektor Generalna UNESCO/

Myślę, że w obecnym czasie właściwym mottem na obchody tego dnia powinna być myśl starożytnego filozofa  Sokratesa: „Wykorzystaj czas na doskonalenie się poprzez czytanie dzieł innych ludzi, aby łatwo osiągnąć to, na co oni ciężko pracowali”.

 

Zacznijmy może od historii. Dzień 23 kwietnia to hucznie obchodzone święto narodowe w Katalonii, jako dzień Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez świętego Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek. Mając na uwadze ten piękny obyczaj, kataloński wydawca Vicente Clavel Andrés wystąpił w 1926 r. z inicjatywą organizowania w tym dniu święta książki. I tak od 1930 roku jest to oficjalne święto w Hiszpanii, a od 1964 r. obchodzone jest we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych jako święto o zasięgu międzynarodowym. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich proklamowany został w 1995r. przez UNESCO, na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców, mając na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa, wyrażenie uznania dla autorów oraz ochronę praw autorskich i własności intelektualnej.

Księgarze w tym dniu, w wielu krajach mają zwyczaj rozdawania dzieciom talonów na książki i przekazywania organizacjom humanitarnym części pieniędzy uzyskanych tego dnia ze sprzedaży. W Hiszpanii 23 kwietnia król wręcza najpoważniejszą nagrodę literacką dla autora hiszpańskojęzycznego dzieła – Premio Cervantes. Historia Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w Polsce sięga 2007r. i z tej okazji wiele bibliotek, księgarń, wydawnictw przygotowuje różne atrakcje promujące literaturę i dorobek pisarzy.

W związku z rosnącym sukcesem tego święta UNESCO postanowiło ustanowiono tytuł Światowej Stolicy Książki, którym w pierwszej kolejności uhonorowano Madryt. Tytuł Światowej Stolicy Książki przyznawany jest co roku przez UNESCO jako wyróżnienie dla najlepszego przygotowanego przez dane miasto programu promującego książki i czytelnictwo. W 2016 roku tytułem tym wyróżniony został Wrocław. W 2020 roku tytuł ten przejdzie do malezyjskiej stolicy Kuala Lumpur.

Co roku Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich jest okazją do dyskusji na tematy związane nie tylko z książką jako źródłem wartości i wiedzy, problemem czytelnictwa, ale też z zagadnieniem praw autorskich. Pierwsza międzynarodowa konwencja, której przedmiotem była ochrona praw autorskich dzieł literackich i artystycznych, pochodzi z roku 1886. Dopiero jednak siedemdziesiąt lat później, w 1956 r. zaczęła obowiązywać Powszechna Konwencja ds.Copyright. Dwadzieścia lat później przystąpiła do niej Polska. Znak copyright, czyli zastrzeżenia praw autorskich, umieszczany jest na różnego rodzaju wydawnictwach m.in.: książkach, filmach, płytach.

A skoro mamy dziś święto literatury, to może warto sprawdzić swoją wiedzę z tego zakresu. Przyjemnym przerywnikiem mogą być quizy. Możecie w ten sposób odświeżyć swoją pamięć i przypomnieć sobie treść lektur. Zapraszam do odwiedzenia wybranych stron:

www.czasdzieci.pl – ideą tej strony jest zagospodarowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży oraz pomoc rodzicom. Tu znajdziecie ciekawe quizy, ale nie tylko. W zakładce książki jest polecana wartościowa literatura z uwzględnieniem kategorii wiekowej i tematycznej oraz poradników dla rodziców. Ta strona to także przegląd dostępnych multimediów. Tu znajdziecie wiele inspiracji plastycznych, zabaw rozwojowych, ciekawych przepisów kulinarnych (może warto przygotować zdrową i smaczną niespodziankę dla rodziny:) Co ważne są tu również książki w formacie pdf, gotowe kolorowanki do druku, bajki, gry i ciekawe eksperymenty, które można przeprowadzić w domu. To także baza atrakcji turystycznych i kulturalnych.

www.quizme.pl - co najważniejsze, zamieszczone tu quizy i testy z lektur szkolnych podzielone są na klasy, ale jest także wyszukiwarka alfabetyczna. Oprócz testów literackich znajdziesz tu również testy z innych dziedzin wiedzy np. geografii, historii, filmu z podziałem na podkategorie tematyczne. Jeśli jesteś kreatywny i masz bogatą wiedzę, możesz sam spróbować założyć quiz.

www.samequizy.pl - znajdziesz tu, jak sama nazwa wskazuje, same quizy lektur oraz rozmaite plebiscyty z zakresu czytelnictwa. Jednak to, co mnie szczególnie zainteresowało, to testy dzięki którym dowiesz się jaką postać literacką najbardziej przypominasz.

Życzę Wam przyjemnej zabawy. Gwarantuję, że jest to interesujący sposób na nudę, a dodatkowo bardzo pożyteczny, bo utrwala wiedzę i wskazuje to, nad czym powinieneś jeszcze popracować.