Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

8 maja - Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

8-15 maja Tydzień Bibliotek

Rzeczywiście, często się zdarza, że idzie się do biblioteki, bo chce się książkę o znanym tytule, ale główną funkcją biblioteki […] jest odkrywanie książek, których istnienia się nie podejrzewało, a które, jak się okazuje, są dla nas niezmiernie ważne.

/Umberto Eco z tomu„O bibliotece”/

Święto to, zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w 1985 roku, rozpoczyna Tydzień Bibliotek. Jest to okres, w którym biblioteki wszystkich typów angażują się w organizację okolicznościowych wydarzeń kulturalnych: spotkań autorskich, konferencji czy warsztatów. Hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek brzmi: „Zasmakuj w Bibliotece”.

Przede mną - pracownikiem biblioteki - stoi ważne zadanie. Jest nim zachęcanie Was, Drodzy Uczniowie, do czytania. Nawet nie zdajecie sobie sprawy, że czytając dbacie o siebie, o swój rozwój, zdrowie, dobre samopoczucie, a nawet lepszą przyszłość. Specjalnie dla Was przygotowałam opracowanie: „Dlaczego warto czytać?” Jeśli jesteś ciekawy, jakie korzyści płyną z czytania książek, to zapraszam do lektury.

A może Ty kiedyś też napiszesz książkę, która trafi do księgarni i biblioteki?  Zanim przystąpisz do pracy nad swoją pierwszą książką, zapraszam do obejrzenia filmu "Kultura od kuchni - książka".

W tym krótkim materiale dowiesz się, jaki jest proces wydawniczy, jak powstaje książka, jak wygląda przykładowe wydawnictwo i jak pracuje ilustrator. Poznasz też najmłodszą polską pisarkę Alę Wolniewicz i jej pierwszą wydaną książkę „Psia planeta”.

Jeśli spodobał Ci się filmik, możesz zapoznać się z całym cyklem. Ten finansowany przez Narodowe Centrum Kultury projekt adresowany jest do młodych widzów. Narratorką jest 13 - letnia Magda, która odwiedza ciekawe miejsca związane z kulturą i przeprowadza krótkie wywiady z twórcami kultury. Program pokazuje to, czego młodzi ludzie nie widzą, idąc do muzeum, teatru czy filharmonii. Nastolatka odkrywa przed widzem między innymi tajemnice architektury, radia, baletu, opery, rzeźby, sztuki ulicznej, fotografii, malarstwa, animacji czy komiksu. Jeśli chcesz być świadomym odbiorcą kultury i poszerzyć swoje wiadomości, warto zainteresować się tym projektem.

Agnieszka Zjadewicz - nauczyciel biblioteki