Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

W  dniu 29 września przypada Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, który ustanowiono z inicjatywy Polskiej Izby Książki w roku 2001.

Patronką święta została Joanna Porazińska (1882-1971) – wybitna pisarka książek dla dzieci i młodzieży, współzałożycielka czasopisma „Płomyk”, a 29 września to właśnie dzień jej urodzin. Jest ona autorką między innymi takich utworów jak: Kichuś majstra Lepigliny, W Wojtusiowej izbie, Pamiętnik Czarnego Noska, Wesoła gromadka, Legendy, Maciuś Skowronek, Smyku, smyku na patyku (wiersze), Kto mi dał skrzydła (powieść biograficzna o Janie Kochanowskim) czy Szewczyk Dratewka.

W tym dniu klasa 3a wzięła udział w zajęciach bibliotecznych związanych z tym świętem. Uczniowie wspólnie ustalili korzyści, jakie płyną z głośnego czytania oraz poznali sylwetkę Joanny Porazińskiej. Po krótkiej dyskusji wybraliśmy lekturę do głośnego czytania, czyli Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych) autorstwa Justyny Bednarek i z niesamowitymi ilustracjami Daniela de Latour. Ta książka  to odkrycie literatury dziecięcej ostatnich lat. Zdobyła Nagrodę Literacką Miasta Stołecznego Warszawy, tytuł najlepszej książki dziecięcej 2015 roku w konkursie Empiku „Przecinek i Kropka” oraz nominację do tytułu Książki Roku Polskiej Sekcji IBBY i Najpiękniejszej Książki Roku. Po zakończeniu zajęć nie brakowało chętnych czytelników do wypożyczenia tej książki – koniecznie chcieli poznać dalsze losy bohaterek powieści.