Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci. /Janusz Galewicz/

Jak napisała Helena Bechlerowa: „Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś!” I trudno z tym cytatem się nie zgodzić. Nie wyobrażamy sobie bowiem życia bez tego pluszaka. Towarzyszy nam on od najmłodszych lat. Możemy się do niego przytulić, zabrać go w podróż, pobawić się z nim, wypłakać do niego, gdy jest nam źle i nikt nas nie rozumie. Miś jest najpopularniejszą zabawką, w dodatku jest bardzo ważny dla rozwoju emocjonalnego dziecka i z tego powodu został uhonorowany nawet swoim świętem. Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest 25 listopada i świętujemy go od 2002 roku, na pamiątkę setnej rocznicy powstania tej przytulanki.

A czy znacie jego historię? Jeśli nie - to warto poznać. Z powstaniem pluszowego misia wiąże się cała legenda sięgająca aż 1902r. Wtedy to prezydent Stanów Zjednoczonych - Teodor Roosvelt wybrał się z przyjaciółmi na polowanie, podczas którego postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent stanął w obronie rannego zwierzaka i nakazał jego uwolnienie. Całą historię zilustrowano w dzienniku "Washington Post" i to ona właśnie zainspirowała Morrisa Mitchoma, nowojorskiego producenta i właściciela sklepu z zabawkami, do zaprojektowania nowej zabawki - pluszowego misia. Pomysłodawca projektu zwrócił się z prośbą do prezydenta o zezwolenie nadania misiom imienia Teddy (skrót od imienia Theodore) i od tamtej pory „Teddy's Bear” stał się ulubioną maskotką na całym świecie.

Pluszowy miś był tak popularny, że został bohaterem wielu bajek, piosenek, wierszyków, wyliczanek i filmów dla dzieci. Jest on również patronem wielu przedszkoli i żłobków w Polsce i na świecie. Z pewnością znacie wiele bajkowych misiów, może wymienimy w tym miejscu kilku najpopularniejszych i najbardziej lubianych:

Kubuś Puchatek

Miś Uszatek

Gumisie

Miś Yogi

Troskliwe Misie

Niedźwiedź Baloo

Miś Colargol

Miś Paddington

Miś z filmu „Masza i Niedźwiedź”

Miś Rupert

Miś z filmu „Ted”.