Szkoła Podstawowa nr 4 w Dębicy

ŚWIĘTO TRZECH KRÓLI

W dniu 6 stycznia przypada uroczystość Objawienia Pańskiego, w tradycji znana jako święto Trzech Króli. Była ona już obchodzona w III w. na pamiątkę hołdu, jaki Trzej Królowie złożyli Dzieciątku Jezus. Święto to zamyka cykl uroczystości religijnych Bożego Narodzenia i jest jednym z najstarszych świąt w chrześcijaństwie. Ten dzień obchodzony jest od wielu lat również jako dzień misyjny, a od 13 lat organizowany jest na ulicach polskich miast Orszak Trzech Króli.

Według Ewangelii św. Mateusza, za panowania króla Heroda w Judei, do Betlejem przybyli ze Wschodu Mędrcy (Trzej Królowie), gdyż prorocy przepowiedzieli, że urodził się król żydowski. Odnaleźli Jezusa w stajence, oddali mu pokłon i złożyli dary. Kacper ofiarował kadzidło - symbol boskości, Melchior - złoto, symbol władzy królewskiej, a Baltazar - mirrę, zapowiedź męczeńskiej śmierci Chrystusa. Trzej Królowie czczeni są jako patroni podróżujących, pielgrzymów, handlowców, właścicieli gospód oraz kuśnierzy.

Z uroczystością Objawienia Pańskiego wiąże się zwyczaj święcenia kredy, kadzidła i wody. Poświęconą kredą wypisuje się na drzwiach domu napis: K+M+B oraz bieżący rok. Litery te zwykle interpretujemy jako inicjały imion króli, jednak jest to łacińskie życzenie: Christus Mansionem Benedicat - Niech Chrystus błogosławi temu domowi!

Idźmy za gwiazdy blaskiem – Magów drogą,
Choć welon czarnych przysłania nas chmur,
Gdzie nas stajenką lichą i ubogą
Aniołów śpiewa chór!

Idźmy za Gwiazdą – idźmy Magów śladem,
Choć mroźny powiew łzę krysztali w lód,
Gwiazdę na niebie zapali nam bladem
Pan – przez miłości cud!

Idźmy za Gwiazdą – tam, gdzie tłum pasterzy
Czołem uderza o stajenki próg,
A złotą gwiazdkę zapali nam w duszy
Nasz Pan – nasz Król – nasz Bóg.

Gwiazda betlejemska, Bożymir (Joanna Podhorska-Okołów)