MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI O OFIARACH HOLOKAUSTU

Gorsza od zapomnienia jest taka pamięć, która nie rozbudza w nas moralnego niepokoju.

/Piotr M.A. Cywiński/

Dziś przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, ustanowiony w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. 27 stycznia 1945 roku wyzwolono niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau, w którym naziści zamordowali co najmniej 1,1 mln osób − głównie Żydów, a także Polaków, Romów, radzieckich jeńców wojennych oraz ludzi innych narodowości.

W 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło tę właśnie rocznicę Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Celem było uczczenie pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego, pomordowanych w czasie  II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy.

Nielicznym Żydom udało się przeżyć koszmar Holokaustu, ginęli wszyscy bez wyjątku: mężczyźni, kobiety i dzieci. Liczba ofiar szacowana jest na 6 mln osób, z czego prawie połowa to polscy Żydzi. Obóz Auschwitz-Birkenau był największym hitlerowskim obozem koncentracyjnym i miejscem zagłady Żydów w Polsce. Dla wielu stał się symbolem terroru oraz ludobójstwa. Mimo że wiele ofiar Zagłady nie ma nawet własnych grobów, pamięć o nich trwa przekazywana przez ludzi, miejsca upamiętnienia i instytucje.

Tegoroczne obchody, ze względu na ograniczenia wynikające ze stanu epidemii, odbędą się przede wszystkim w formie on-line. Będą to m.in. spotkania ze świadkami historii, seminaria, dyskusje, spektakle i występy artystyczne, okolicznościowe pieśni oraz modlitwy. W naszym mieście w miejscach upamiętniających ofiary Holokaustu zostaną zapalone znicze. Zachęcamy Was, drodzy Uczniowie, do upamiętnienia ofiar Holokaustu. Obchody 76. rocznicy wyzwolenia Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz-Birkenau odbędą się  w przestrzeni internetowej.

Transmisja upamiętniająca te wydarzenia rozpocznie się o godz. 16:00 i będzie dostępna na  stronach  www.auschwitz.org  oraz http://www.auschwitz.org/rocznica2021 a także w mediach społecznościowych.

Pamiętajcie!!!  Dzień Pamięci o Holokauście to wyzwanie, moralny nakaz: musimy zrobić wszystko, by już nigdy kart historii nie rozcinano nożem Kaina, a świat stał się domem dla ludzi.                                                                                                                                                                                                                                        /Gołda Tencer/