Demokracja to coś więcej niż wybory

W dniu 8 lutego 2021 r. uczniowie klasy VIIIa uczestniczyli w webinarze z wiedzy o społeczeństwie prowadzonym przez  Centrum Edukacji Obywatelskiej na temat demokracji „Demokracja to coś więcej  niż wybory”. Spotkanie prowadzili: Alicja Pacewicz - działaczka społeczna i oświatowa, współzałożycielka Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Łukasz Pawłowski- dziennikarz,socjolog.

Współczesna demokracja opiera się na zasadzie suwerenności ludu. Podczas spotkania  rozstrzygano, co to oznacza w praktyce. Uczniowie z całej Polski, którzy uczestniczyli w zajęciach szukali odpowiedzi na pytania:

• W jaki sposób w demokracji lud podejmuje decyzje?
  • Jakie są zalety demokracji bezpośredniej, a jakie wady?
  • Czy można powiedzieć, że demokracja bezpośrednia to „lepsza” wersja demokracji?
  • Jakie są zalety demokracji przedstawicielskiej, a jakie wady?
  • Co to znaczy, że przedstawiciel odpowiada przed wyborcami? Jaką kontrolę powinni mieć wyborcy nad swoim przedstawicielem?

Webinar był bardzo ciekawy dla uczniów. Uzyskane wiadomości przyczynią się do podniesienia wiedzy obywatelskiej.