Międzynarodowy Dzień Pisarzy

Dzień ten obchodzony jest 3 marca od 1984 roku. Celem tego święta jest złączenie wszystkich pisarzy, a zwłaszcza tych młodych i nieznanych oraz zachęcenie i zmobilizowanie ich do publikowania swoich książek.

Dzisiaj, kiedy czytelnictwo przegrywa z wirtualnym światem, Dzień Pisarza zaczyna pełnić rolę promocji nie tylko dla twórców, ale przede wszystkim dla ich dzieł. My z okazji tego święta przeprowadziliśmy „Plebiscyt na ulubionego pisarza oraz książkę”. Dzięki tej czytelniczej zabawie dowiedzieliśmy się po jakie utwory  najchętniej sięgają najmłodsi uczniowie. Oczywiście głosowanie nie mogło obyć się bez dyskusji na temat preferencji czytelniczych dzieci.

Najwięcej głosów oddano na książki o dinozaurach, komiksy Henryka Chmielewskiego o Tytusie, Romku i A’Tomku, baśnie, bajki i historyjki o zwierzątkach, cykl opowieści bożonarodzeniowych – Świąteczna noc, opowieści o Kubusiu Puchatku. Wśród najpopularniejszych autorów pojawiły się takie nazwiska jak Andrzej Maleszka i jego cykl powieści Magiczne drzewo, Grzegorz Kasdepke – Detektyw Pozytywka, Mira Jaworczakowa - Jacek, Wacek i Pankracek, Maria Krüger – Karolcia, J.K. Rowling - Harry Potter, Zanna Davidson - Antek i potwory. Nie zabrakło oczywiście omawianych ostatnio lektur Zaczarowanej zagrody Aliny i Czesława Centkiewiczowów oraz powieści O psie, który jeździł koleją Romana Pisarskiego.

Były również pojedyncze głosy oddane na takie książki jak: Porwanie profesora Żabki, Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek, seria o Pippi Pończoszance, Akademia Pana Kleksa, Masza i niedźwiedź, Król Lew, Hobbit, Dzieci z Bullerbyn, Przygody kota Filemona, Łowcy smoków, Tajemniczy ogród, Szelmostwa lisa Witalisa, Drollercaster:  Dwa światy. Milton żyje, Hania Humorek. Nawet znalazły się pozycje dla starszych czytelników: Mały Książę, Zew krwi, Robinson Krusoe, a także książki biograficzne o piłkarzach. Co ciekawe oprócz tytułów książek i nazwisk autorów były również tytuły filmów i piosenek oraz nazwiska piosenkarzy. Uśmiech

A jak wyglądał nasz plebiscyt? - zobaczcie sami na zdjęciach poniżej.