NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA - PROJEKT KLASY 1B

Celem projektu „Leśne opowieści” było utrwalenie wiadomości na temat tego, jakie znaczenie ma w naszym życiu las i w jaki sposób możemy dbać o otaczającą nas przyrodę oraz popularyzacja księgozbioru biblioteki.

Podczas realizacji projektu dzieci poznały budowę warstwową lasu, gatunki roślin i zwierząt które tworzą skomplikowany i bogaty ekosystem, a także wspólnie ustaliły listę zagrożeń oraz sposobów dbania o zielone płuca Ziemi. W klasie powstała wystawa o lesie i jego mieszkańcach. Uczniowie zapoznali się również z dostępnymi książkami w bibliotece, które przedstawiają leśne życie. Z zainteresowaniem przeglądali udostępnione zbiory i zadawali liczne pytania. Poznali różnorodne wydawnictwa poruszające temat lasu.
Pierwszoklasiści zostali również zachęceni do oszczędzania papieru, przystępując do kolejnego etapu projektu - wykonania pracy plastycznej o lesie na kartonie przeznaczonym na makulaturę. Emocji i radości przy wykonywaniu tego zadania było co niemiara. Dzieci zobaczyły, że niektórym materiałom można dać „drugie życie” i nie zawsze trzeba sięgać po nowe kartki papieru. Oszczędzając papier pozostajemy w zgodzie z otaczającą nas przyrodą i przyczyniamy się do ochrony lasów, ponieważ do jego produkcji zużywane są olbrzymie ilości wody, a do atmosfery wydzielane są liczne zanieczyszczenia.