NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA – PROJEKT KLASY 3B

„Afryka Kazika” Łukasza Wierzbickiego to opowiadania dla dzieci napisane na podstawie reportaży Kazimierza Nowaka, który w latach trzydziestych XX wieku przemierzył Afrykę, z północy na południe i z powrotem, głównie na rowerze. Niezwykłe spotkania z mieszkańcami Afryki, niebezpieczne, a czasem zabawne przygody, pozwoliły przybliżyć młodemu czytelnikowi postać tego niezwykłego podróżnika oraz odkryć tajemnice Czarnego Lądu.

Uczniowie klasy 3b zafascynowani przygodami Kazika z wielkim zapałem przystąpili do realizacji klasowego projektu.  Pasjonująca podróż, pełna radości i trudów, była inspiracją do wielu ciekawych lekcji. Wraz z głównym bohaterem książki przenieśli się w gorące, afrykańskie klimaty  - pustynię, sawannę i dżunglę. Poznali zwierzęta, krajobrazy, klimat i kulturę ludów afrykańskich. Wędrówka przez ten kontynent zainspirowała trzecioklasistów do wykonania map z trasą podróży reportera oraz afrykańskich masek.

Podsumowaniem projektu była prezentacja wykonanych masek i map oraz warsztaty czytelnicze, podczas której uczniowie poznali bogaty księgozbiór biblioteki związany z tematem Afryki. Była to dobra okazja do sprawdzenia i utrwalenia wiedzy oraz poznania różnorodnych źródeł informacji takich, jak: atlasy, leksykony, słowniki, encyklopedie, przewodniki, albumy czy książki beletrystyczne.

Serdecznie polecamy lekturę wszystkim tym, którzy są fanami podróżowania oraz są zainteresowani kulturą i obyczajami innych narodów. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć prezentujących efekty pracy klasy 3b.