Historia nie musi być nudna… Pismo wielki wynalazek ludzkości

Pisanie nie polega jedynie na wyrażaniu myśli, to także głęboka zaduma nad wymową każdego słowa

Paulo Coelho

Na lekcjach historii uczniowie naszej szkoły realizowali projekt edukacyjny związany z dziejami pisma. Pismo stanowi graficzne odzwierciedlenie naszych myśli oraz mowy. Jest to system umownych symboli, dzięki którym możemy graficznie przedstawić język mówiony. W celu realizacji zagadnień projektu uczestnicy gromadzili wiadomości, aby odpowiedzieć na pytanie: „Skąd wzięło się pismo na świecie?”. W tym celu wykorzystali bogaty zasób księgozbioru naszej szkolnej biblioteki. Podczas prezentacji efektów swojej pracy podkreślali fakt, że powstanie pisma jest wyłącznie ludzkim wynalazkiem   i zawdzięczamy je potrzebie przekazywania i utrwalania myśli przez naszych przodków . Uczniowie klasy piątej „a” poznawali historię pisma od starożytności do współczesności. Dowiedzieli się, jakie są rodzaje pisma i jakie czynniki wpływały na jego rozwój.