POWIATOWE UROCZYSTOŚCI PATRIOTYCZNO-RELIGIJNE Z OKAZJI 3 MAJA W DĘBICY

„Historia to świadek dziejów, źródło prawdy, pamięci, mistrzyni życia, piastunka przeszłości i zwiastunka przyszłości“

Tytus Liwiusz

Trzeciego maja Polska i Polacy na całym świecie obchodzą święto narodowe upamiętniające przyjęcie w 1791 r. pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej konstytucji. Pomimo że dokument ten został podpisany 231 lat temu, to nadal niesie on wiele uniwersalnych przesłań. Był on wyrazem miłości i troski o Ojczyznę. Twórcy Ustawy Rządowej wykazali się wyobraźnią oraz długofalowym myśleniem  i działaniem dla dobra kraju. Konstytucja 3 Maja była próbą zreformowania ustroju Rzeczpospolitej Obojga Narodów w duchu ideałów Oświecenia, silnym impulsem pobudzającym  społeczną świadomość potrzeby zmian w funkcjonowaniu państwa, dawała też nadzieję na reformy.  Z upływem czasu Konstytucja z aktu prawnego stała się symbolem historyczno-narodowym. Kolejne rocznice jej uchwalenia były okazją do zamanifestowania wolności narodu względem obcej władzy czy suwerenności społeczeństwa wobec rządzących. Święto 3 Maja przetrwało w pamięci zbiorowej Polaków, łącząc nas szczególnie w momentach przełomowych.

W 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Dębicy odbyły się powiatowe uroczystości patriotyczno-religijne, w których uczestniczyli przedstawiciele naszej szkoły. W tym roku placówkę reprezentowali: dyrektor szkoły Andrzej Czudecki, uczniowie klasy 8a i 7b wraz z wychowawczyniami oraz liczna grupa harcerzy. Udział  w uroczystościach był wielką lekcją obywatelską. Obchody  na dębickim Rynku rozpoczęły się  zbiórką pocztów sztandarowych i ceremoniałem patriotycznym z udziałem asysty honorowej 33. Batalionu Lekkiej Piechoty w Dębicy. Uczestnicy wydarzenia wysłuchali także przemówienia okolicznościowego starosty powiatu dębickiego - Pana Piotra Chęćka. Po wystąpieniu starosty delegacje poszczególnych instytucji złożyły wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Niepodległości. Następnie, w towarzystwie Miejskiej Orkiestry Dętej, uczestnicy uroczystości przeszli na Plac Solidarności, gdzie w intencji Ojczyzny odprawiona została Msza św. koncelebrowana przez proboszczów dębickich parafii. Uroczyste obchody zakończyły się złożeniem wiązanek kwiatów przez poszczególne delegacje na Placu Gryfitów, przed figurą Matki Bożej Niepokalanej.