Szkoła Podstawowa nr 4 w Dębicy

Ciężkowice i Grybów warto jeszcze kiedyś odwiedzić ...

„Należy podróżować, by się czegoś nauczyć”

 Mark Twain

Dnia 9 czerwca 2022 roku uczniowie klas 4a, 5a, 6a oraz nieliczni siódmoklasiści wraz z opiekunami wyruszyli na wycieczkę turystyczno-krajoznawczą do Ciężkowic, Szymbarku i Grybowa. Wszyscy uczestnicy gotowi byli nie tylko na podziwianie fantazyjnie ukształtowanych form skalnych, czyli Rezerwatu Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach, ale także z niecierpliwością oczekiwali na to, aby zanurzyć się w przeszłości i poznać zrekonstruowane życie grodu warownego Stara Baśń w Grybowie.

Niecierpliwie oczekiwana wycieczka rozpoczęła się zbiórką przed budynkiem naszej szkoły o godzinie 6.45, a następnie uczniowie wraz z wychowawcami i opiekunami zajęli miejsca w wygodnych autokarach i w świetnych humorach wyruszyli w drogę. Podróż przebiegła w wesołej atmosferze. Już o godzinie 8.30 grupy wycieczkowe zostały powitane przez przewodników Rezerwatu Skamieniałe Miasto. Po chwili rozpoczęło się aktywne zwiedzanie tajemniczego i pełnego legend przysłowiowego „miasta zamienionego w kamień”, położonego na prawym brzegu rzeki Biała  na Pogórzu Ciężkowickim. 

Wędrując wśród najwyższych partii drzew, uczniowie nie tylko napawali się wyłaniającymi się zza ich wierzchołków widokami, ale podczas spaceru dowiadywali się, jaka flora oraz fauna występuje na odwiedzanym obszarze oraz poznawali lokalne legendy, wyjaśniające pochodzenie zachwycających form skalnych. Zdobytą wiedzę na temat odwiedzanego miejsca utrwalali poprzez rozwiązywanie krzyżówek i rebusów oraz udział w ciekawych grach edukacyjnych. Dwugodzinny pobyt w rezerwacie przyrody nieożywionej zakończył się kupnem pamiątek.

Kolejnym punktem programu wycieczki był pobyt w renesansowym Kasztelu w Szymbarku. Jest to niewielki gród warowny położony nad rzeką Ropą przy drodze z Grybowa do Gorlic. Uczestnicy wycieczki mieli okazję zachwycać się budowlą, która w przeszłości pełniła różne funkcje - reprezentacyjną, mieszkalną i obronną. Zwiedzając ten obiekt, najpierw oglądnęli ciekawy film na temat historii regionu i budowli, a następnie podziwiali tamtejszą ekspozycję, którą stanowiły zrekonstruowane stroje z XVI wieku oraz pamiątki po właścicielach.

Następnym punktem programu był pobyt w zamku Stara Baśń w Grybowie. Jest to prywatne muzeum zamkowe, które stanowi rekonstrukcję średniowiecznego grodu warownego, powstałego na kanwie historii najazdów tatarsko - mongolskich na ziemie polskie w XIII w. Uczestników wycieczki powitała grupa przewodników w historycznych strojach. Potem wszyscy zebrali się w ogromnej izbie zamku, gdzie  przybliżono im realia średniowiecznego życia. Z kolei każdy uczestnik wycieczki mógł wziąć udział w turnieju rycerskim, spróbować sił w strzelaniu z łuku, wysłuchać ciekawych i przerażających legend o Białej Damie tego zamku oraz doświadczyć noszenia strojów średniowiecznych. Można było również spróbować własnych sił w przygotowaniu i pieczeniu podpłomyków.


Na zakończenie cała grupa próbowała obudzić smoka Grębosza głośnymi nawoływaniami. Zabawa wymagała dużej aktywności od uczniów. Zakończyła się sukcesem, ponieważ  smok przebudził się.

 

W wesołym nastroju uczestnicy wycieczki pożegnali zamek Stara Baśń i ruszyli w drogę powrotną do Dębicy. To była niezwykle udana wycieczka - pełna zabawy i śmiechu.  Wspomnienia  i zdobyta wiedza na długo pozostaną  w pamięci.