Szkoła Podstawowa nr 4 w Dębicy

Zajęcia terenowe to też lekcja...

„Miłość do regionu to doskonała droga do nauczania miłości Ojczyzny. ( )

Za to kształcenie pozostajemy odpowiedzialni przed Bogiem i historią,” 

Florian Plit

Klasa VII a i klasa VII b uczestniczyły w zajęciach terenowych związanych z wiedzą historyczną i geograficzną własnego regionu. Uczniowie zapoznawali się z walorami kulturowymi i przyrodniczymi naszego miasta.

W ramach realizacji podstawy programowej z historii poznawali jego dzieje od odzyskania niepodległości do zakończenia II wojny światowej. Pierwszym „przystankiem wiedzy” była ulica Wielopolska. Tutaj uczestnicy usłyszeli o współistnieniu w naszym mieście dwóch społeczności: polskiej i żydowskiej. To właśnie przy tej ulicy toczyła się historia mniejszości żydowskiej. Kolejnym miejscem związanym z okresem międzywojennym jest Plac Gryfitów, na którym majestatycznie stoi figura Matki Bożej, którą dębiczanie ufundowali w podziękowaniu za odzyskaną wolność. Uczestnicy zajęć terenowych wysłuchali informacji o okresie międzywojennym. Pani J.Kocaj - nauczyciel historii i geografii - opowiedziała o historii miasta w tym okresie.

Pierwsze lata w niepodległej Polsce stały się dla Dębicy czasem odbudowy zniszczeń wojennych. Dalszy los miasta był zależny od rozwoju gospodarczego. Pod koniec lat 30. Dębica znalazła się w obszarze Centralnego Okręgu Przemysłowego (COP). Do miasta ściągnęli liczni inwestorzy z całego kraju. Dzięki swemu położeniu, dobrej komunikacji, węzłowi kolejowemu oraz łatwemu zaopatrzeniu w wodę z rzeki Wisłoki — Dębica przyciągała potencjalnych przedsiębiorców. W efekcie udało się otworzyć nowe zakłady, w tym fabrykę opon samochodowych. Dalszy rozwój inwestycji w COP powstrzymał wybuch II wojny światowej. W momencie wybuchu II wojny światowej Dębica stanowiła ważny punkt strategiczny. Już drugiego dnia wojny na miasto spadły pierwsze bomby a niemieckie odziały lądowe dotarły nad brzeg Wisłoki 7 września. Powiat dębicki okupant włączył do dystryktu krakowskiego Generalnego Gubernatorstwa. Kolejnymi punktami wycieczki był Plac Mikołajków i  miejsce, gdzie podczas wojny było getto dla ludności żydowskiej z Dębicy i okolic (tereny Ogródka Jordanowskiego). Klasy usłyszały o Rodzinie Mikołajków – Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, którzy w czasie wojny ratowali sąsiadów-Żydów. W czasie okupacji zginęły tysiące dębiczan, w tym 4 tys. Żydów z istniejącego do 1943 r. getta. W trakcie zajęć terenowych uczniowie także mogli podziwiać walory przyrodnicze naszego regionu. Była to bardzo ciekawa lekcja historii i geografii dotycząca naszego regionu.