Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

13 kwietnia uczniowie klasy 8a uczestniczyli w uroczystych obchodach 83. rocznicy zbrodni katyńskiej oraz 13. rocznicy katastrofy smoleńskiej.

Na Placu Mikołajkowów w Dębicy, gdzie znajdują się dęby katyńskie posadzone w ramach akcji „Katyń – ocalić od zapomnienia”, spotkały się organizacje kombatanckie, samorządowcy, parlamentarzyści służby mundurowe, uczniowie i mieszkańcy Dębicy.

Wśród zebranych były również rodziny upamiętnionych „Dębami Pamięci” i odebrały w tym dniu wyjątkowe pamiątki - nabój pistoletowy wypełniony ziemią pobraną z Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu. Łącznie na tzw. „Dębickiej Liście Katyńskiej” widnieje ponad 50 nazwisk żołnierzy Wojska Polskiego, funkcjonariuszy Policji Państwowej, duchownych i prawników, którzy zostali bestialsko zamordowani przez NKWD wiosną 1940 r.

W intencji ofiar oraz w intencji naszej Ojczyzny odmówiono modlitwę, złożono kwiaty i zapalono znicze przy pomniku katyńskim oraz przy memoriale smoleńskim, a dębiccy strzelcy odczytali Apel Poległych. Uroczystości uświetniła Grupa Artystyczna Safo oraz Miejska Orkiestra Dęta.