Akademia z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja

28 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji wszyscy uczniowie klas 1-8  wzięli udział w akademii poświęconej wydarzeniom związanym z uchwaleniem pierwszej w Europie ustawy zasadniczej.

W atmosferę wydarzeń z 1791 roku wprowadził nas dialog ucznia klasy 3a z uczennicą klasy 7a, która odpowiadała na jego dociekliwe pytania. W trakcie uroczystości obejrzeliśmy krótką dramę w wykonaniu klasy 3a opowiadającą o tym, w jakich okolicznościach Konstytucja 3 Maja ujrzała światło dzienne. Na scenie pojawił się król Stanisław August Poniatowski, marszałek Stanisław Małachowski i posłowie na Sejm Wielki, którzy odtworzyli scenę uchwalenia naszej pierwszej Konstytucji. Młodzi aktorzy zwrócili na siebie uwagę publiczności poprzez bardzo barwne i realistyczne  stroje oraz rekwizyty nawiązujące do ówczesnej epoki, a także doskonałą grę aktorską. Nie zabrakło biało-czerwonych flag oraz transparentów z napisami: WOLNOŚĆ, NARÓD, OJCZYZNA. Akademia została ubogacona pięknymi piosenkami patriotycznymi w wykonaniu klasy 2b.

Cała stolica od rana
Huczy, jak rzeka wezbrana.
Poprzez lud gwarne mrowie
Ciągnął na zamek posłowie.
W wielkiej sali zamkowej
Gromkie okrzyki, przemowy.
Wchodzi król. W radosnej wrzawie
Zebranych wita łaskawie.
Nagle milknie ciżba zbita.

Marszałek
Wielka ma zawitać zmiana:
Wolność, równość wszystkim dana.
Wszyscy zjednoczą się w pracy:
Szlachta, mieszczanie, wieśniacy.
Lecz wszyscy też w równej mierze
Polsce winni służyć szczerze,
Kto za tym, niech głos swój poda.

Naród
Zgoda, zgoda!
Niechaj żyją wszystkie stany!
Byle razem, ramię w ramię,
A wszystko zło się przełamie.

Król
Zapamiętajże, narodzie:
W waśni zguba, siła w zgodzie.