Sukces Leona w ogólnopolskim konkursie „Korzenie i Kwiaty – przywracanie pamięci o Bohaterach Niezłomnych”

Takie będą Rzeczypospolite,
jakie ich młodzieży chowanie...

W dniu 16 września 2023 r. na Bulwarach im. Gryfitów Mieleckich odbyła się uroczysta gala finałowa ogólnopolskiego konkursu „Korzenie i Kwiaty – przywracanie pamięci o Bohaterach Niezłomnych”.

Celem inicjatywy było zainspirowanie dzieci i młodzieży do poznawania i odkrywania kart historii Polski oraz bohaterów, którzy walczyli o naszą wolność, jak również kultywowanie wartości, ideałów i postaw żołnierzy drugiej konspiracji. Organizatorem konkursu była Fundacja Non Notus, a objęty on został Patronatem Honorowym Ministra Obrony Narodowej, Mariusza Błaszczaka, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Edukacji i Nauki, Przemysława Czarnka, Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jana Józefa Kasprzyka, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL oraz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Warmińsko-Mazurski. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła TVP Historia.
„Ten konkurs ma bardzo ważną rolę przywracania pamięci o tych, którzy dawno temu zostali zamordowani, których winą było tylko to, że zdecydowali się być wiernymi podstawowym zasadom takim jak Bóg, Honor, Ojczyzna - aż do końca” - powiedział Włodzimierz Bernacki, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki podczas wręczenia nagród laureatom.
Jednym z laureatów jest uczeń naszej szkoły, Leon Janczura z klasy 2a, który zajął drugie miejsce w kategorii praca plastyczna będąca wizją pomnika Żołnierzy Wyklętych oraz interesującym przedstawieniem postaci znajdujących się na największym w Polsce Pomniku Żołnierzy Wyklętych Niezłomnych w Mielcu.

Serdecznie gratulujemy!